Една жена чакала на вратата, с точилка в ръка, пияния си мъж да се прибере. След като се показал на вратата, тя започнала да го хока:
- Всеки ден едно и също! Прибираш се пиян след полунощ и лягаш да спиш без да продумаш и дума!
А мъжът се обадил:
- Виж сега, жена. Всяка вечер ти ме чакаш с точилката на вратата и ми се караш, а аз пия един ден винце, на другия - ракийка, на третия - мастичка... Кой всъщност прави едно и също?
Двама равини се срещат пред синагогата в събота.
- Да знаеш, какво чудо ми се случи днес! Вървя си аз по пътя за синагогата и заваля дъжд. Но как да си разтворя чадъра - нали е събота? Боже, помогни ми, казвам! И става чудо: отляво дъжд, отдясно дъжд, а по средата слънчева пътека.
- Това е нищо - казал другия. - Вървя аз насам и гледам кюлче злато на земята. Но как да го вдигна - нали е събота? И стана чудо: отляво събота, отдясно събота, а по средата - петък!