От х:

Днес в x:

Без реформа не можем да гарантираме пенсиите

Без реформа не можем да гарантираме пенсиите", е заглавието над интервю в "24 часа" с Хасан Адемов, министър на труда и социалната политика. "Нарастването на новоотпуснатите пенсии след замразяването на възрастта през 2014 г. е предвидено в бюджета на държавното обществено осигуряване. През първата половина на 2014 г. пенсии за стаж и възраст са отпуснати на 24 962 души, което спрямо същия период на 2013 г. е повече със 74248 души, или 40,9 процента. Очаква се като резултат като резултат от замразената пенсионна възраст да се пенсионират 15 000 души до края на т. г. Нека да я е ясно, че при тази демографска картина увеличението на възрастта и стажа е безалтернативно, въпросът е как и откога това трябва да се случи. Длъжни сме да предложим календар за развитие на реформата, който да включва изравняване на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените в дългосрочен план", казва Адемов.

Войната за Корпоративна търговска банка /КТБ/ изобщо не е приключила, коментира под глава "Сега". Според управителя на БНБ Иван Искров КТБ е била източена от мажоритарния собственик, при това особено активно малко преди да затвори врати. "205 887 223 лв. в чували". За тази сума съобщава на първа страница "24 часа". Чрез трето лице мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев е изтеглил кеша.

КТБ е била източена от мажоритарния собственик, при това особено активно малко преди да затвори врати. "205 887 223 лв. в чували". За тази сума съобщава на първа страница "24 часа". Чрез трето лице мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев е изтеглил кеша.

Под заглавие "Случаят с КТБ" "24 часа" публикува различни становища по темата на експерти и политици. Икономистът Георги Ангелов прогнозира, че ефектът от случая с КТБ ще се усети след две години. "Европейската комисия изисква, след като се стабилизира, тази банка да бъде продадена. В рамките на 9 месеца до една година може да се намери стратегически нов собственик, който да купи "Креди агрикол" и съответно да върне парите, които държавата е дала - и като ликвидност, и като капитал. Така ще може да се възстановят парите, отишли в "Креди агрикол". За другата част от парите, които са в тези кредити на КТБ, за които не е ясно дали са събираеми, може да се събере информацията точно в рамките на същия период - 9 месеца - 1 г. Междувременно Лъчезар Богданов призовава за засилване на банковия надзор.

Валежите, придружени с гръмотевици и мълнии, няма да ни оставят да се насладим на летните дни и през следващата седмица, алармира "Новинар". Това вещаят метеоролозите, базирайки се на сателитните снимки, които показват сериозна концентрация на облаци над страната. Именно заради това синоптиците предупреждават хората да не излизат от домовете си без чадъри, тъй като неочакваните превалявания могат да ги изненадат по всяко време.

"Фарът на Царево е алегория на родната арт действителност", казва в интервю за "Сега" скулпторът Павел Койчев. Ние за 25 години можем да изброим на пръстите на едната ръка скулптурите, които са поставени в градска среда", подчертава Койчев и разказва: "След хиляди перипетии статуята все пак беше отлята. Междувременно обаче падна правителството на ГЕРБ. А от БСП веднага блокираха мястото, предназначено за фара, с аргумента, че островчето навътре в морето е държавна собственост и общината не може да се разпорежда. Така се взе решение многострадалният монумент да бъде поставен на вълнолома на пристанището - то е общинска територия и кметът има власт. Никога нямаше да се захвана с тази скулптура, ако мястото й трябваше да е на сушата. Идеята ми беше: море, небе, вълни и тя, тракийката, носеща светлината."

По повод шейсетгодишнина на Дунав мост инж. Иван Гогев разказва пред "Дума": "Най-интересният факт е продължителността на строителството - само две години и три месеца, от началото на 1952 г. до месец март на 1954 г. И това при технологиите на 50-те години. Трудно е да се повярва, но е така. Мостът между Русе и Гюргево наистина е едно от най-големите съоръжения в долното течение на Дунава - дължината му е 2224 м, междинните опори са 38. Съоръжението има 4 отвора с дължина 160 метра, 8 отвора с дължина 80 метра, 24 отвора с дължина 34,5 метра и подвижна част в средата с дължина 86 метра, осигуряваща преминаването на големи плавателни съдове. Разгънатата площ на стоманените конструкции е почти 200 хил. кв. метра, а разгъната площ на бетоновите повърхности - над 10 хил. кв. метра. През 2012 г. беше ремонтирана основно и подвижната част в средата на моста. И сега, 60 години след въвеждането му в експлоатация, Дунав мост продължава да въздейства с изчистения си архитектурен стил и да внушава усещането за надеждност и сигурност."

В отговор на въпрос за "Монитор" оперната певица Христина Ангелакова споделя: "Толкова дълъг и тягостен стана този т.нар. преход. Имам чувството, че тази дума си я носим за извинение. Възможно ли е такова противоречие като излязат в чужбина, нашите музиканти се доказват толкова добре, учениците печелят олимпиади! Имаме сиво вещество, което излъчва тези хора, а в същото време може ли от него да не излязат и лидерите, които да ни изведат на отсрещния бряг. По-добрия бряг. Сигурно и в нас има вина, не само в политиците. Като маса ние все гледаме или някой да не ни мине, или ние да минем някого. Ако може непременно да заобиколим закона, а не да изпълним правилата, които са валидни за всички. Може ли половин година пресата да се занимава с това къде отишъл на плаж един политик? Такива неща са основните теми, а това не е политика. Защо държавата трябва да финансира партии? Който си обича партията, да дава пари за нея. По тази тема не виждам да се говори много. Ами здравеопазването, образованието, културата? Драма!"

Източник: http://novini.dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини