От х:

Днес в x:

Захариев: До 23 март плащаме всички заплати в "Горубсо" и ОЦК

Изпълнителният директор на "Интертръст", собственик на "Горубсо - Мадан" и ОЦК - Кърджали каза, че в Мадан планът за три месеца поред се изпълнява под 50%

Бих се почувствал виновен ако дружествата са на печалба и не сме изплатили заплатите, но когато дружествата са на загуба и няма откъде да се вземат средства поради лошо финансово-икономическо състояние и въпреки всички разговори с двете дружества, кризата се задълбочи.

Това каза пред Би Ти Ви изпълнителният директор на "Интертръст", собственик на "Горубсо - Мадан" и ОЦК - Кърджали Валентин Захариев.

Всеки месец планираме, че ще се изпълни планът и ще излезем от това положение. В Мадан под 50% се изпълнява планът за три месеца поред. Не знам на другите места как е, но снощи на съвещание на фирмата намерихме решение и

до края на седмицата ще бъдат изплатени заплатите,

подчерта Захариев. Той обясни, че са намерили средства до края на седмицата и на двете места да бъдат изплатени заплатите на работниците.

"Даже смятам, че до петък до края на работния ден ще ги изплатим. Ние кредитираме тези дружества отдавна. Едното дружество има 34 млн. лева загуба, другото - 14 млн. лева загуба. Февруари беше добър месец за "Горубсо". Когато видяхме, че дружеството излиза от кризата, те се организираха на този протест и ние не успяхме да направим това, което бяхме набелязали.

Само два месеца не са получавали заплати.

До ноември всичко е изплатено, не са получавали за декември и януари месец 2012 г. Всички останали месеци са изплатени на 100% заплатите. Няма такава мистика, че заплатите не са плащани от 6-7 месеца", заяви Захариев.

Не казвам, че хората са мързеливи, системата за заплащане на труда беше малко по-друга, ние я променихме в посока дружеството да бъде по-ефективно и от там заплатите им леко паднаха, уточни собственикът на "Горубсо".

През ноември, декември и януари работниците имат производство под 50% от плана. Ако ги питам защо, сигурно ще кажат, че е по вина на ръководството, обясни Захариев.

Той заяви, че не е концесионер. "Концесионерът е "Горубсо - Мадан". Тази концесия има няколко условия, едно, от които е за минимален добив. Минималният добив е покрит двойно от "Горубсо", но при този персонал не може да издържа дружеството и 200 души.

Не казвам, че са виновни работниците. Фондът работна заплата е около 700-800 хил. лева и той трябва да се заработи", подчерта Захариев.

В "Горубсо" сме инвестирали. Фабриката е в прекрасно състояние. Ние направихме две прекрасни общежития почти на хотелски лукс и миньорите живеят там. Вози ги фирмен транспорт от къщи до рудника и обратно. Единствено в "Горубсо" издържаме и минно - спасителна служба.

Бъдещето на предприятието е положително,

то ще съществува и ще е печелившо. Чак за цъфтеж не мога да кажа, но повече такива случаи няма да има, каза още Захариев.

"Ситуацията е ненормална, ще я нормализираме до края на седмицата. След като си изплатим заплатите, ние очакваме служителите да започнат работа. А те вчера заявиха, че не искат. Ако не искат да работят, сигурно ще бъдат освободени", подчерта Захариев.

Той отбеляза, че е виновна ситуацията и финансовото състояние на дружеството. "Не мога да персонифицирам хора, които да са виновни. Може мениджмънтът да е бил слаб, но дружеството си изпълняваше плана. Сега мениджмънтът е сменен", добави Захариев.

От 1 март протестират над 300 миньори от двата рудника на "Горубсо -- Мадан", собственик на фирмата е "Интертръст холдинг" с президент Валентин Захариев.

Работниците недоволстват, че от май месец миналата година им се дължат около 40% от заработените възнаграждения.

Захариев се оправда пред тях, че трябвало да погасява огромни задължения на фирмата за електричество, вода и да погасява кредити.

На 19 март се проведе поредният протестен митинг и на работниците и служителите от "ОЦК" АД - Кърджали. По информация от мениджърския екип на ОЦК е постигнато споразумение за отпускане на банков кредит, с който да бъдат изчистени дължимите суми за работни заплати.

Водят се преговори между представителите на банката, отпуснала кредита, и работодателя за определяне на прокурист (условие поставено в споразумението), който след регистрация в Агенцията по вписванията да контролира и следи изразходването на отпуснатия банков кредит.

Източник: www.vesti.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини