В годишната си реч "За състоянието на съюза" президентът Барак Обама заяви, че САЩ са все по-силни и изрази решимост да попречи на завръщане към политиките, които според него са довели до икономическата криза. "Твърде много напреднахме, за да се връщаме назад. Докато съм президент, ще работя с всеки в тази сграда, за да печелим от този набран устрем", обеща Обама пред конгресмените и представителите на изпълнителната и съдебната власт, предаде БТА.
"Няма да се връщаме към икономика, която е отслабена от делокализации, лоши дългове, изградени върху измама финансови печалби. Тази вечер искам да представя планове за икономика, която да просъществува дълго време", каза президентът на САЩ. Той заяви, че иска реформа на данъчния кодекс, която да премахне привилегиите на най-богатите и да насърчи фирмите да произвеждат повече в САЩ.
"Трябва да променим данъчния кодекс по такъв начин, че хора като мен или като много конгресмени да изплащат своя дял от данъците.
Фискалната реформа трябва да следва правилото Бъфет (предложено от милиардера Уорън Бъфет) - ако печелите повече от един милион долара годишно, трябва да плащате най-малко 30 процента данък", заяви Обама.
Той също така предложи реформи на корпоративния данък с цел насърчаване на компаниите да произвеждат в САЩ.
"Днес компаниите получават данъчни облекчения, когато делокализират работни места и печалби в чужбина. Същевременно тези от тях, които избират да останат в Америка са облагани с едни от най-високите данъчни ставки в света. Това няма никакъв смисъл, така че нека го променим", заяви Обама.
Бившият губернатор на Масачузетс и състезател за републиканска номинация за кандидат-президент Мит Ромни междувременно осъди като "класова война" и вражда на "свободното предприемачество" призива на президента за по-високи данъци върху богатите американци.
"Може да наричате това както искате. Но да се поиска от милиардер да плати данъци поне, колкото секретарката му плаща. Повечето американци биха нарекли това здрав разум", отговори Обама, цитиран от АФП, на която се позова "Фокус".