Полицията не е имала шанс да спаси 17-годишната Мирослава, тъй като убийството й става в рамките на максимум половин час след обаждането до сестра й – в деня на отвличането й. Това заяви в "Тази сутрин" Неделчо Стойчев, директор на Института по психология към МВР, който поясни хронологията на престъплението и намирането на убиеца.
Стойчев подчерта, че похитителите на момичето от Перник, което изчезна преди повече от два месеца, са Стойчо и Марио – приятели на Борислав, който пък е приятел на сестрата на Мирослава. Заради получено от Борислав наследство от баща му, който имал бизнес в Италия, двамата мъже решават да отвлекат първо брата на заможния младеж. Неговото ежедневие обаче се оказва твърде непредсказуемо и затова Стойчо и Марио се насочват към друга жертва – Мирослава.
След като я отвличат, двамата мъже я карат да напише писмо до семейството си,
в което заплахата е отправена, както към сестрата Елеонора, така и към самата Мирослава. Според Стойчев тя просто преписва текст, подготвен от похитителите.
„Анализът на писмото показва, че почеркът е неин и тя е била в добро емоционално състояние – няма разкривени букви и т.н. Това ни накара за първи път да се замислим по какъв начин е станало похищението, а именно, че тя не е била уплашена и не е вярвала, че нещо може да й се случи”, заяви Стойчев.
Следва разговор по телефона между Мирослава и Елеонора, който е бил на живо
„Анализът на обаждането и изобщо начинът на процедиране от групата не съответства на професионалната практика, т.е. ние бяхме убедени, че става въпрос за аматьори, така да се каже”, коментира още гостът в сутрешния блок на bTV.
Според него Мирослава била убита минути след това обаждане, на около 2 км от мястото, на което е говорила със сестра си от мобилния си телефон. Това е бил и планът на похитителите – тя да умре незабавно.
На следващия ден Елеонора получава второ обаждане, този път от единия от двамата убийци, като обаждането било осъществено от училен телефон в Перник. Казали на момичето да чака инструкции за откупа.
Така се получава и второ писмо, което е било закачено пред дома на Борислав
Това навежда полицаите още повече на мисълта, че извършителите на престъплението са лица, познати на Борислав или семейството на Мирослава. Във второто писмо се настоява 250 000 евро да бъдат оставени от Борислав в гараж, на чиято врата да сложи кръст – отново аматьорска постъпка, заяви Стойчев.
Според психолога на 13 ноември Стойчо е бил извикан на разпит в пернишката полиция. Той разказал, че е бил ангажиран от Борислав да го вози из София като шофьор и бодигард. Тогава полицаите заподозират, че Стойчо може да има нещо общо с похищението, тъй като е близък до Борислав човек и е наясно с финансовото му състояние.
След пълното проучване на Стойчо от служителите на реда, той е бил привикан и за подлагане на детектор на лъжата. Той се провалил на два въпроса: „Ти ли остави писмото пред дома на Борислав” и „Можеш ли да посочиш къде се намира Мирослава”.
Последвала продължителна беседа, с която полицаите убедили убиеца да говори.
За самоубийството
„Ние сме най-разочаровани и неудовлетворени от развръзката на случая. Стойчо е имал регистрирано оръжие, което е бил скрил. Според мен той се самоуби, тъй като не можа да превъзмогне провала си. Той изобщо не изпитваше съжаление”, коментира Неделчо Стойчев.
Той бе категоричен, че в случая „Мирослава” няма замесени полицаи, а по отношение на самоубийството на Стойчо не става въпрос за полицейски гаф, а за една неочаквана развръзка на събитията.
„Неговата енергия бе насочена да запази живота си. Не сме очаквали, че може изобщо да посегне на живота си – по нищо не си личеше. А и има дъщеря все пак”, каза Стойчев, допълвайки, че според него Стойчо е организаторът на похищението на Мирослава.
За семейството
„Семейството на момичето беше непрекъснато обгрижвано. При сестрата винаги имаше човек, който да контролира нещата при евентуално обаждане, есемес или писмо. Треньорът й и неговият син също бяха подложени на детектор на лъжата по искане на семейството, въпреки че ние нямахме съмнения, че те са замесени”, разкри психологът.
Според него в подобни случаи, когато полицията има и най-малкото съмнение, че престъпникът е близък до семейството, трябва внимателно да се дозира информацията по отношение на близките и на журналистите.
„Затова не давахме информация на родителите – не, че МВР ги пренебрегва, просто не искаме да рискуваме да има изтичане на информация”, заяви Стойчев.