От х:

Днес в x:

По пътя към студентския празник, съветите на КАТ

В дните около Студентския празник нарастват опасностите от тежки пътни инциденти по вина и с участие на водачи на автомобили, превозващи студентски компании. Основните рискови фактори са превишена скорост, рискови изпреварвания, отнемане на предимство, управление от неправоспособни и употребили алкохол водачи.

Отговорността за недопускане на инциденти е основно на водачите, но в голяма степен и на спътниците им - колегите и приятелите от компанията.


Приложените препоръки са формулирани на базата на анализ на грешките на водачите и спътниците им, довели до тежки пътни злополуки през изминали години.

* Силните празнични емоции са лош съветник и водят до „приспиване” на предпазливостта. Еуфорията в автомобила води до безкритичност и опасна агресивност.
* Ако празнувате в града, в който живеете и учите, по-добре не шофирайте. Така ще избегнете притеснения и евентуални рискове.
* Ако пътувате с автомобила на по-далечно разстояние /друг град, курорт, хижа/, преценете дали опитът Ви като шофьор е достатъчен, тъй като са възможни зимни изненади - снеговалеж, поледици. Автомобилът трябва да е напълно подготвен - със зимни гуми, изправни светлини, чистачки и отопление. Носете в багажника и вериги за сняг. По-добре е да планирате пътуването така, че да избегнете шофирането на фарове.
* Ако спътниците ви започнат да се черпят още по време на пътуването, не се изкушавайте дори и да „близнете” алкохол. Не изчислявайте какво би отчел дрегерът, защото е доказано, че и малките концентрации на алкохол увеличават значително риска от катастрофа.

* Шумните разговори и високите децибели на музиката в купето отклоняват вниманието на шофьора. Помолете приятелите си да се съобразяват с това.

* По пътя към мястото на празника и обратно задължително трябва да шофира най-опитният водач от компанията. Не поверявайте волана на неопитен шофьор, с малък стаж и не е управлявал колата, с която ще пътувате.
* След празничната нощ не сядайте зад волана, ако още не сте напълно трезвен и ако не са изминали поне 8 часа от  последното питие. Не омаловажавайте въздействието на т.нар. “махмурлук”, защото тъкмо в такова състояние може да стане фатална грешка.

* Най-добре е още вечерта да определите кой ще шофира по пътя обратно. Той не трябва да злоупотребява с алкохол в празничната нощ, за да е бодър на следващия ден.

* Ако няма кой да шофира, защото всички са пили, не потегляйте на път.
* Ако шофьор ви управлява рисково, не се притеснявайте да му направите забележка. Той застрашава директно и вашия живот.
* Ако сте уморени, недоспали и с понижен тонус, макар и трезви, по-добре отложете шофирането, за да се освежите напълно. Ако все пак решите да потеглите, карайте с по-ниска скорост, на по-голяма дистанция и не изпреварвайте рисково. Спрете за почивка край пътя. Дори само няколко минути сън ще ви се отразят ободряващо.

Източник: perunik.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини