Опасният астероид 2005 YU55 все още не може да се наблюдава оптически от Земята, но ще може да се изследва и от България, заяви д-р Филип Фратев, ръководител на обсерватория "Звездно общество – А79".
Астероидът 2005 YU55, който ще премине близко до Земята утре в полунощ (1ч. 28м. българско време) и предизвика сериозен научен и медиен интерес все още не може да бъде наблюдаван от никой оптически телескоп поради слабия си блясък.
НАСА е прехванала и следи астероида посредством радарни наблюдения, които са били проведени първоначално на 6 - ти ноември 2011 г. в 15:15 ч. и ще продължат по 4 часа на ден до 10-ти ноември. Анализът на данните доведе до подобрение в изчислената орбита като се потвърждава, че няма опасност от сблъсък със Земята. Според новите изчисления небесното тяло, с размер от 400 м, ще премине на 324 000 км от Земята, което е с 5 000 км повече от предвиденото на базата на наблюденията, получени при предишните сближения от 2005 - 2006 г. и 2010 г. Уточнено беше и предсказаното положение на тялото спрямо звездите като възможната грешка в положението е намалена над 4 пъти спрямо предишните изчисления.
По-ранно бе оповестено, че астероидът няма да може да бъде наблюдаван от територията на България, което не е вярно. 2005 YU55 ще може да се наблюдава днес, макар и трудно, в диапазона от 17:35 ч. българско време до 19:15 ч. чрез специализирана за целта апаратура - телескоп с диаметър на огледалото от около и над 40 см и приемник CCD камера. По проекция тялото ще се намира на границата на съзвездията Везни и Змиеносец. Такъв тип наблюдения, проведени от България, биха били много ценни, защото на практика ще са и едни от първите оптически такива при настоящото сближаване. През следващата нощ условията за наблюдения на 2005 YU55 от България са много по-добри като тялото ще се вижда на около 70 градуса над хоризонта и ще бъде само с една звездна величина по-слаб от блясъка му в най-голямото сближение днес. На практика това означава, че може да бъде заснет с обикновен фотоапарат и малък телескоп.
Трябва да се уточни, че твърденията, че това е най-голямото сближение с астероид до 2028 г. се базират само на познанието ни за телата, които са открити до момента и в никакъв случай не означава, че няма опасност от сблъсъци в по-близко бъдеще. Поради това продължават и интензивните наблюдения на специализираните американски проекти, финансирани от НАСА и американската армия. От 2005 г. насам астрономите от IAU A79, с ръководител д-р Филип Фратев, са открили 65 астероида, два, от които понастоящем носят имената на В. Левски и Хр. Ботев. През 2012 г. нашите астрономи ще кръстят астероид и на името на Аспарух. Въпреки липсата на финансиране от страна на държавата IAU A79 постави България измежду 10-те водещи нации в света за тази област на науката през последните години, заявяват от обсерваторията.