Кабинетът се отказа от скандалното решение, с което трябваше да бъде отменена забраната държавни представители в търговски дружества да участват в повече от един борд и да получават заплата във всеки. Ограничението беше въведено през 2003 година от правителството на Симеон Сакскобургготски заради скандално големи суми, които членовете на съвети вземаха.
В началото на месеца от пресцентъра на Министерския съвет обясниха, че мотива на министерството на регионалното развитие за премахването на ограничението е "появилата се демотивация сред участващите служители", което създало трудност при избора на членове на управителните съвети, припомня "Дневник".
На заседанието на кабинета тогава зам.-министър Георги Прегьов заяви, че "става въпрос за съвсем леко облекчение по отношение на определянето на държавни служители, които да вземат участие в органите за управление и контрол на търговските дружества".
От ведомството пък уточниха, че така ще се даде възможност "добрите управленски умения да бъдат ефективно използвани и при управлението на други търговски дружества с държавно участие".
Премиерът Бойко Борисов обаче заявил, че ще върне това правителствено решение.
Заради това на днешното заседание на кабинета министър Росен Плевнелиев предложи да останат старите разпоредби и министрите одобриха.
С решението на практика остава да действа забраната за представители на държавата да участват в повече от един орган за управление и контрол на търговските дружества с държавно участие в капитала, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
"След анализ и с цел повишаване мотивацията за участие в управителните органи ще се търсят други възможности за попълване състава на органите за управление и контрол на търговските дружества с държавно участие в капитала", пише в мотивите за новото решение.
Максималното възнаграждение за участие в един борд е равно на 12 минимални заплати. От 1 септември сумата с увеличението на най-ниското възнаграждение от 240 на 270 лв. сумата ще стане 3240 лв на месец.