От х:

Днес в x:

От Германия: В България строежите са по-страшни от змиите

Бира, вурст и шлагери - България се опитва да предложи на германските туристи какво ли не, само и само да ги привлече, да се чувстват те като у дома си. И всичко на възможно най-ниски цени. Стига ли им това на германците?

Това се казва в репортаж на радио Дойчландфунк за България, цитиран от Дойче Веле.

На някога красивото българско Черноморие масовият туризъм е оставил трайна следа: застрояване и безвъзвратно унищожаване на околната среда. Всяка година природозащитници алармират за заграбването на все по-голяма част от крайбрежието и се опитват да се борят срещу строителната мафия. Едновременно с това някои хотели в Слънчев бряг, един от най-големите курорти по Черноморието, дори в пика на туристическия сезон остават наполовина празни. На плажа е точно обратното: там е нестихващ купон с много и шумни туристи, които обилно поливат изгодната си почивка в България с евтин алкохол.

Според данни, цитирани в репортажа, 30% от хотелите в Слънчев бряг са с 4 или 5 звезди, а 70% до 80% от туристите са германци. Това е и причината някои от новооткритите заведения, които никнат всяка година като гъби, да са специално за тях. Тепредлагат на гостите си германска музика, германска бира и вурстчета. И докато всичко това допълнително предразполага младежите да купонясват, поколението преди тях, което помни как е изглеждало Черноморието по времето на ГДР, определено не е възхитено от промените.

Красивата природа и идиличните селца са станали жертва на хаотичното и безконтролно строителство. "България е на път да се превърне в Испания", коментират германски туристи. Те обаче нямат предвид икономическия растеж или европейския вид на страната, а безжалостната експлоатация на крайбрежието. Строителството не само застрашава екоравновесието по българското Черноморие, то често е параван за пране на пари и криминална дейност. Посегнато е и на защитени местности, а парцелите там са по-скъпи дори от тези в София, съобщава още германското радио.

Освен това има свръхпредлагане и част от хотелите остават празни.
"Ако направите снимка на Слънчев бряг вечер и сравните броя на светещите прозорци с резервациите в хотелите, ще видите, че има фрапантна разлика в числата. Съвсем ясно е какво се случва", коментира Андрей Ковачев от неправителствената организация Сдружение за дива природа "Балкани".
До този момент правителството не е направило нищо в борбата срещу безразборното строителство, което превърна предишния красив курорт в бетонна пустиня. Само за възстановяването на красивите дюни ще са необходими стотици години, се казва още в репортажа.

Туроператорите се застраховат, като обясняват, че по Черноморието има и по-тихи места за почивка. Просто Слънчев бряг не е от тях, той бил масова дестинация. Всъщност Слънчев бряг вече не прилича на курорт, а на разрастващ се град със съпътстващите го проблеми: твърде малко паркинги, пренатоварена пречиствателна станция за отпадните води, лошо електрозахранване. И туристи, и хотелиери помнят как миналата година срив в електрозахранването остави стотици туристи няколко дни без ток.

Евтините цени предполагат и икономии, обикновенно за сметка на сигурността на гостите. През юли тази година 13-годишно германско момиче се удави в басейн в хотел на Златни пясъци. Оказа се, че на басейна никога не е била правена техническа проверка. По-късно от данни на контролните органи стана ясно, че от 240 басейна в хотели край Варна, едва 60 отговарят на нормите, коментират от Германия.

Със или без ток, преди или след падането на Берлинската стена, България си остава любима дестинация за германците. Някои от тях прекарват почивката си в страната вече десетилетия наред. Туристите не са очаровани и от храната в хотелите. Но пък обожават ресторантите навън. Там според тях всичко е вкусно и евтино, а ракиите са големи. Днес обаче това поколение предпочита по-интересни места като Созопол например. И въпреки че и там се вихри безпощадно строителство, градчето има история. Освен това партитата са много по-малко в сравнение със Слънчев бряг например.

Слънчев бряг е открит през 50-те години. Тогава той е известен със своите безкрайни красиви дюни. Днес обаче хотелите с изглед към морето, сгушени сред паркове и градини и опасани от алеи за разходка, вече са история. Преди години спокойствието на туристите е било смущавано единствено от многото змии в района. Проблемът е решен по съвсем екологичен начин - чрез таралежи. Днес проблемът са строежите - а от тях спасение май няма, завършва репортажа си журналистката Андреа Мюлбергер.

По-рано днес у нас бяха изнесени данни, че от чужденците, посетили България тази година, най-висок е делът на германците (20.9%).

Източник: dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини