От х:

Днес в x:

800-метрова слънчева кула ще захранва цял град

800-метровата кула Solar Tower ще изработва електроенергия за нуждите на 100 хиляди домове

Разлика в температурата на въздуха вътре и около съоръжението задвижва турбини и мощни генератори на ток

Още през 2002 година австралийската компания EnviroMission удиви света с идеята си за “вавилонска слънчева кула”. Едва сега концепцията започва да се реализира, пише GreenTech.bg.

Електростанцията с банално име „слънчева кула” (Solar Tower) ще бъде построена в Аризона, САЩ. Консултант по проекта е компанията Faithful+Gould, като в момента EnviroMission придобива земята и планира първите работи на площадката.

Според предварителните разчети, слънчевата кула с височина 800 метра ще има 60% КПД при преобразуване на слънчевата енергия. Дори и в най-високата си част тръбата ще има диаметър 130 метра. В основата на Solar Tower лежи огромен кръгъл парник. През деня въздухът в пустинята се нагрява до 40 градуса, а под прозрачната повърхност от стъкло на парника температурата може да достигне 80 градуса.

Замисълът на австралийците е нагрятият въздух да се отправя към центъра на съоръжението, откъдето се издига 800-метровата кула. В нейната основа ще бъдат поместени 32 турбини, които въртят генератори със сумарна пикова мощност 200 мегавата.

Solar Tower използва температурната разлика на въздуха около и вътре в кулата, за да създаде силна вертикална тяга, която задвижва генератори на електрическа енергия

Температурата на въздуха намалява с един градус на всеки сто метра височина. Съчетано с нагряването на приземния въздух за сметка на ефекта на парника, това трябва да осигури разлика между температурата навън и вътре и съответно солидна вертикална тяга.

Изработваната с помощта на Solar Tower енергия ще бъде достатъчна за захранване на 100 хиляди типични американски домове, или един сравнително неголям град. В допълнение, парникът с най-високата в света кула ще спести отделянето на 900 хиляди тона въглероден газ годишно от аналогична по мощност топлинна електростанция.

Предлаганата технология има предимството, че тягата в кулата зависи не от абсолютната температура в парника, а от температурната разлика между въздуха в нея и този навън. Ето защо Solar Tower може да работи практически при всякакво време.

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини