До края на август ще бъде отпуснат вторият транш субсидии на тютюнопроизводителите. Това стана ясно по време на провелата се късно снощи среща между земеделския министър Мирослав Найденов и представители на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в Разград.
На срещата присъстваха и премиерът Бойко Борисов, зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров и изпълнителният директор на фонд „Земеделие" Румен Порожанов.
Мирослав Найденов каза, че през миналата седмица фонд „Земеделие" е успял да изплати предсрочно националните доплащания за тютюнопроизводителите.
Бойко Борисов подчерта, че в момента средствата за сектора са намерени в условия на най-тежка финансова криза и увери, че в бюджета за следващата година ще бъдат записани 73 млн. лева за подпомагане по схемите за национални доплащания на тютюнопроизводители.
Той обаче подчерта, че тази помощ е свързана с преструктуриране на сектора. По думите му от средата на 2012 година и България ще се присъедини към пълното ограничаване на тютюнопушенето на публични места, което ще доведе до намаляване на потреблението на този вид продукция. Затова и не може да се очаква подпомагане на сектора в европейски мащаб.
В тази връзка Борисов препоръча на тютюнопроизводителите да се ориентират навреме към преструктуриране на дейността им и към производство на други култури или заетост в други сектори. Министър-председателят посочи, че в района на Североизточна България има много благоприятни условия за развиване на успешна дейност в областта на растениевъдството и на животновъдството. Според него би следвало да се използват много атрактивните възможности за подпомагане на земеделието извън сектор тютюнопроизводство.
Шефът на фонд „Земеделие" Румен Порожанов от своя страна посочи и какъв ще е редът за плащане на втория транш от националните доплащания. По думите му всички получатели на помощта трябва да са изрядни по отношение на данъчните и социалните си задължения към бюджета.
Цветан Димитров уточни, че плащанията към тютюнопроизводителите не са плащания за килограм тютюн, а са плащания на площ на референтна база, изчислена върху обема на производство за последните 3 години.