Председателката на Народното събрание Цецка Цачева ще бъде единственият български официален гост и политик по време на беатификацията (канонизацията) за блажен на папа Йоан Павел Втори, която ще се състои на 1 май във Ватикана. Това съобщи директорът на Дирекцията по вероизповеданията при Министерския съвет Емил Велинов. Тя заминава за Вечния град със специална покана, пише Монитор.
„Поканен е и министър-председателят Бойко Борисов, но поради ангажименти той няма да може да пътува”, обясни Велинов.
На беатификацията ще присъстват политици от всички страни на Европейския съюз, включително председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу и председателят на Европейския парламент Йежи Бузек.
На тържествената церемония и самия акт на канонизацията, която ще бъде обявена от сегашния папа Бенедикт Шестнадесети, няма да присъстват наши епископи нито от православната, нито от католическата църква в нашата страна.
„Светият синод не може да участва в тържествата поради различия в догмата, не бихме могли да участваме в тях”, коментира Варненският и Великопреславски митрополит Кирил. Затова според него архиереите ни въобще не са обсъждали кой от тях евентуално би могъл да замине за Вечния град.
Екзархът на Епископската конференция на Католическата апостолическа църква у нас монсиньор Христо Пройков е предпочел да остане в България за беатификацията, за да може да разяснява моменти от нея по време на прякото й излъчване по БНТ.
Той обаче изпраща за Ватикана 19 български младежи от католическата общност, които ще издигнат националния ни флаг на площад „Свети Петър”.
По прогнозата на кардинал Мартинс, префект на Конгрегацията на Ватикана за делата на светците, се очаква за тържествата във Вечния град да пристигнат над два милиона богомолци. Почти толкова бяха те и при погребението на покойния папа преди шест години.
Вярващи предложиха папа Йоан Павел Втори (Карол Войтила) да бъде канонизиран месеци след неговата кончина. Още с избора си за понтификат на светия престол Бенедикт Шестнадесети на 19 април 2005 година обяви, че предприема процедура за беатификацията на своя предшественик. Според католическата традиция кандидатът първоначално се канонизира за блажен, а след това и за светец.