От х:

Днес в x:

EК обмисля санкции за България заради дипломите

Български студенти се опитват в продължение на месеци да осигурят признаването на университетските си дипломи, получени в други страни от ЕС, и са принудени да плащат значителни суми за тази цел.

Подобна тежка процедура и неоправдано бавене са критикувани от ЕС и Европейската комисия може да предприеме законови действия, съобщава „ЕурАктив”.

ЕК обяви, че обмисля започването на наказателна процедура, ако се окаже, че страни-членки пречат на признаването на дипломи, получени в други държави от ЕС, като по този начин възпрепятстват правото на свободно придвижване на студентите.

Очевидно, случаят с България е именно такъв, отбелязва изданието.

ЕурАктив съобщава, че европейският комисар за образованието Андрула Василиу е получила множество жалби от българи, които се оплакват, че сложната и тромава бюрократична процедура за признаването на дипломи у нас им е попречила да започнат работа или да продължат обучението си.

Комисията ще обмисли започването на наказателна процедура, ако прецени, че продължителността на процеса по признаването или таксите, които се вземат, са неоправдани и ако се установи, че подобни практики нарушават правото на движение на студентите.

Откриването на процедура предвижда като последна мярка България да бъде изправена пред Съда на Европейските общности в Люксембург.

Статията цитира случаи, в които студент е трябвало да докаже на комисията към министерството на образованието, натоварена с признаването на дипломите в Националния център за информация и документация НАЦИД, че Сорбоната - най-старият университет в ЕС, е законен, а от доктор на науките е било поискано да резюмира на български дисертацията си, за да може тя да прецени дали да му признае научната степен.

По данни на "Юроактив" над 80 000 българи имат дипломи от западни университети и всяка година между 7000 и 8000 завършват извън България. Според изданието, хората които искат да се върнат, за да работят или учат у нас губят между шест месеца и една година, както и сума, приближаваща се до средната заплата от 350 евро, за да легализират образователния си ценз.

Посочва се, че българските власти не признават удостоверенията за завършена степен, издавани от европейските университети и дипломантите трябва да чакат с месеци докато се получи оригиналът на дипломата. Държавата изисква всички документи (девет на брой според наредбата за държавните стандарти за признаване на академична степен) да се приведат от заклет преводач, да се плащат държавни такси и да бъдат заверени от нотариус.

От министерството на образованието, с което са се свързали от медията, отговорят, че вече са подобрили процедурата и признаването на диплома отнема два месеца, а половината от заявките се разглеждат в рамките на месец.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини