Въпреки новата апаратура и красив персонал, АГО Димитровград остана на 1-во ниво |
2 от 4-те акушеро-гинекологични отделения в областта останаха на 1-во ниво на компетентност, което ограничава списъкът с медицински дейности, които могат да изпълняват. Това са отделенията в свиленградската и димитровградската многопрофилни болници. На второ ниво са АГО-тата в Хасково и Харманли.
АГО на първо ниво не може да извършват гинекологични операции по отстраняване на кисти, миоми и извънматочни бременности. В тези отделения не могат да се обслужват раждания при които има усложнения, както и лечения на елклампсия и прееклампсия. Болни с такива симптоми трябва да се пренасочват към отделения с второ ниво на компетентност, където има наличните специалисти.
В Свиленград и Димитровград не могат да се извършват и израждания на недоносени деца. Всъщност неонатологично отделение/за недоносени и болни деца/ има само в Хасково.
За да получи второ ниво на компетентност, едно отделение трябва да има поне 4-ма медицински специалисти и 1 специализант, както и специалист микропедиатрия. Необходим е и определен брой раждания годишно. При първоначалните критерии, бройката бе 600 бебета на година, но в последствие тя бе занижена на 300 годишно.
Ограничението на дейностите ще доведе до известен наплив на родилки към Харманли и Хасково. От Свиленград обикновено избират харманлийското АГО, докато и сега в Хасково идват много родилки от димитровградско. Очакваме около 10-15 % повече раждания, коментира шефката на хасковското родилно д-р Стефка Христова. Възможно е обаче проблематичните родилки от Димитровград да бъдат пренасочвани към Стара Загора, каквато практика вече има, уточни тя. Зависи накъде ще ги насочи лекуващия лекар.
Харманлийската болница остана единствената в областта, където всички отделения са на второ ниво на компетентност, плюс новооткритото отделение за интензивно лечение /ОАРИЛ/. В Хасково на първо ниво остана Спешно, в Димитровград АГО, а в Свиленград АГО и детско.
Г.Христов