Петролът продължава да поскъпва бързо на международните стокови борси днес на фона на яростните сблъсъци между антиправителствените протестанти и силите на реда в Либия.
Опасенията, че гражданските размирици в страната ще нарушат износа на петрол от третия по големина производител в Африка започнаха да тласкат цената на петрола нагоре още в края на миналата седмица.
Американският лек суров петрол с доставка през април поскъпва с 0,1% до 95,50 долара за барел по време на днешната предварителна търговия на Нюйоркската петролна борса. Вчера цената му скочи с 5,71 долара до 95,42 долара, което е най-високото й равнище от октомври 2008 г., пише Bloomberg.
Повод за това станах думи на либийския лидер Муамар Кадафи, че ще се бори с разрастващия се граждански бунт до "последната си капка кръв ". Изказването му тласна цената на петрола сорт брент, добиван от Северно море, до 105,78 долара за барел, което е най-високото й ниво от септември 2008 г.
В днешната електронна търговия брентът поскъпва с още 0,6% до 106,46 долара за барел.
Американският лек суров петрол е поскъпнал с 21% през последната година. Мартенските му фючърси, които изтекоха вчера, поскъпнаха с 8,6% до 93,57 долара за барел.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) изрази готовност вчера да увеличи производството, ако е налице недостиг в предлагането на суровината. Това посочи петролният министър на Саудитска Арабия Али Ал-Наими.
Инвеститорите обаче продължиха да отчитат риска от разпространение на бунтовете в други страни от региона, като Саудитска Арабия или Иран, които са сред най-важните износители на петрол в света.
Саудитска Арабия, която е най-големият износител на петрол и най-големият производител в ОПЕК, разполага с 4 млн. барела свободен капацитет, заяви Ал-Наими на пресконференция на срещата на министрите на Международния енергиен форум в Рияд вчера.
По неговите думи всички производители на петрол в света, включително и Саудитска Арабия, могат да доставят допълнително по 6 млн. барела на ден.
Международната енергийна агенция посочи на своята интернет страница вчера, че е готова да увеличи доставките на петрол, в случай на резки смущения в снабдяването на пазара.
Либия е поредната страна от Северна Африка и Близкия Изток, която бе разтърсена от силни протести, след като президентът на Тунис бе свален от власт, след което и египетският президент Хосни Мубарак подаде оставка на 11 февруари.
Гражданските размирици се разпространиха и в Иран, Йемен Бахрейн.
Страните в Северна Африка и Близкия Изток са доставяли 36% от производството на петрол и държат 61% от доказаните петролни запаси в света през 2009 г., сочат данни на BP.
Либия, която изнася 1,6 млн. барела на ден, е деветият по големина производител сред 12-те страни от ОПЕК, като доставя голяма част от своите суровини и горива през Средиземно море до Европа. Страната има най-големите петролни запаси в Африка.