Министерският съвет ще обсъди на редовното си заседание днес забрана за отглеждане на генетично модифицираната царевица МОН 810. Това означава пълна забрана на тази царевица да бъде отглеждана на територията на България. Днес предлагам на Министерски съвет и се надявам, че това решение ще бъде прието – България за първи път да се възползва и да наложи предпазна клауза по отношение на генномодифицирана царевица. Това заяви днес министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов преди заседанието.
Шест страни-членки на ЕС са забранили тази царевица – Унгария, Австрия, Франция, Германия, Гърция и Люксембург. Досега в България тя не е произвеждана.От думите на министъра стана ясно, че става дума за царевица, разрешена в ЕС, но страните членки имат право едностранно да наложат предпазна клауза, предаде Фокус.
"Отглеждането на територията на ЕС е допуснато и ние, за да пресечем, ако някой има намерение това да се случи в България, ще вземем това решение днес. Това всъщност представлява предпазна клауза и ние ще я наложим", каза министърът.
Найденов заяви, че е поет категоричен курс към забрана за отглеждане на ГМО култури.
"В понеделник беше връчен демарш от страна на Аржентина, Бразилия, Канада и САЩ, които настояваха да ги подкрепим в исканията им да бъдат допускани на територията на ЕС фуражи и храни с минимални технически остатъци от ГМО. Казах на представителите на четирите страни, че категорично ще гласувам против в Брюксел в Съвета на министрите и няма да подкрепим тази инициатива. Това е политиката, която води днешното правителство и тя ще бъде постоянна в това направление", каза още той.