Учени от Националната астрономическа обсерватория (НАО) на Рожен откриха нова двойна звезда в галактиката Андромеда.
Това съобщиха от обсерваторията. Откритието е направено в централната област на галактиката, с помощта на „Шмит” телескопа на НАО-Рожен. Не е изключено новооткритият обект да е променлива звезда от тип Мира.
Само чрез последващи наблюдения може да се определи точно типът на обекта. Новите са явления, изглеждащи за наблюдателя като появяване на нова звезда на небето, от което идва и името им. Новите възникват в тесни двойни системи, състоящи се от хладна звезда и горещо бяло джудже.
Избухването се дължи на запалване на термоядрени реакции в основата на акреционния диск, формиран около бялото джудже при падането на газ от звездата-компаньон. Светимостта на системата се повишава до милион пъти и спада до предишното си състояние за месеци.
Проследяването на изменението на блясъка на новите с времето е важно, както за разбиране на физичните условия и процеси, водещи до подобни механизми, така и до калибрирането на тези обекти като индикатори на разстояния във Вселената. През последните години търсенето и изследването на нови галактики е една от актуалните наблюдателни задачи в астрономията.
Спиралната галактика М31 -Андромеда, благодарение на разположението си спрямо нас на небето, е особено подходяща за изследване на нови. В момента по света работят няколко екипа, търсещи нови в близки галактики. Повечето от тях са съставени от европейски учени, като един от тях е българският екип, съставен от учени от Катедрата по Астрономия към СУ “Св. Климент Охридски” и Института по Астрономия и НАО-Рожен към БАН.
Годишно в М31 се откриват около 25 нови. Новата от 27-ми януари е 15-ата в М31, открита от българската група за търсене на нови в близки галактики от края на 2004 г. до днес. Откриването и получаването на първоначални данни за блясъка и местоположението на новата са едва първите стъпки от изследването на тези явления.
Откритието на новата е дело на изцяло български екип в рамките на научно-изследователските проекти DO 02-340 и DO 02-362 (СМАРТНЕТ) на Катедрата по Астрономия към СУ “Св. Климент Охридски”, Института по астрономия при БАН и Шуменския университет, финансирани от Фонд „Научни изследвания” на МОМН.