„24 часа": Най-малко сняг от началото на века
Тази зима досега е по-безснежна дори от януари 2007 г., когато в София имаше температурни рекорди. Това обясни Даниел Пенев, дежурен метеоролог в ТV Меt. Преди 4 г., когато много се обсъждаше, че зимата не е бяла, в планините през януари е имало около 10 см повече сняг, отколкото е в момента. Според Пенев снегът в планините е рекордно малко от началото на века.
На 15 януари 2007 г. на връх Ботев например покривката е била 37 см, а сега е 26 см, на Рожен - 9 см, а сега там няма сняг. На Черни връх разликата е 4 см.
Метеоролозите отбелязаха 10 температурни рекорда у нас. Топлото време ще продължи през следващата седмица, застудяване иде към петък. Дори да прехвърчат снежинки днес на 1500 м надморска височина, те бързо ще се стопят поради високите температури и живакът ще е около и над нулата.
Топлото време ще продължи до сряда на по-ниските места, каза още Даниел Пенев от TV Met. От северозапад снощи започнаха краткотрайни валежи, но бяха от дъжд. В ниските места през деня термометърът ще показва 10-11 градуса. 19,5° измериха вчера в Пловдив, 18,9° сочеше термометърът в Ловеч. В Монтана, Велико Търново и Хасково беше 17 градуса.
Има тенденция снеговалежите да се изместват към февруари-март, така ще е и през тази година, добави Пенев. През третото десетдневие на януари чакаме два средиземноморски циклона, които ще донесат повече сняг. Те ще са по-интензивни над Южна България, където са зимните курорти.
„24 часа": Цветанов: Има сценарий срещу нас
Вицепремиерът Цветан Цветанов изненадващо вкара и мобилните оператори в скандала с подслушаните телефонни разговори на шефа на митниците Ваньо Танов.
Докато отговаряше на журналистически въпроси кой е направил записите, вътрешният министър изненадващо се обърна към репортерите: "Кажете ми как се контролират мобилните оператори?"
Мобилните оператори, както и всички телекомуникационни услуги се контролират от Комисията за регулиране на съобщенията, обясниха експерти. По закон, а и според издадените им лицензи те нямали право да подслушват и записват разговори за каквито и да било цели. В сървърите им се пазят единствено данни за повиквания и съобщения.
"Може да се види кой номер с кого и кога е говорил, но не и за какво", каза експерт от телеком. Записването ставало само от МВР, като те изискват да им бъде даден достъп до разговорите на абонат със съдебна заповед. Официалният коментар от телекомите вчера бе, че спазват закона и нямат техника за подслушване.
Без да конкретизира защо насочва репортерите към мобилните оператори, Цветанов призна, че все още не се знае източникът на записите на Танов. През последните 10 дни в "Галерия" и Яне Янев изнесоха разговори на шефа намитниците с финансовия министър Симеон Дянков, със заместника му Владислав Горанов, с депутатките от ГЕРБ Менда Стоянова и Искра Фидосова. От повечето се разбира, че политиците оказват натиск върху работата на Танов. Последният запис пък бе как Бойко Борисов казва на Танов "да не закача" собственика на фабриката за бира "Леденика" Михаил Михов. Борисов обаче обяви, че записите са манипулирани.
„Труд": Цветан Цветанов: Няма да прекършат устрема ни
МВР шефът Цветан Цветанов отговори на журналистически въпроси на летище София, където представи три нови вертолета за Гранична полиция. Присъстваше и премиерът Бойко Борисов, който обаче отклони питанията на репортерите.
- Г-н Цветанов, кога България ще отговори на запитването на Европейската комисия във връзка със специалните разузнавателни средства (СРС)?
- Естествено, че в съвсем кратки срокове. Това, което излезе в публичното пространство от вчерашното изказване от Европейската комисия, е дали в България използването на СРС е със санкцията на съдия. И това дали тези записи, които се тиражират в публичното пространство, са нерегламентирани. В България всички използвани СРС са с разрешение на съдия.
- Тези СРС на държавните органи ли са, или са частно записвани?
- В момента говорим само за хипотеза на записи, които са пуснати в публичното пространство. Никой към настоящия момент не знае източника, никой не знае и не е потвърдено, каквато е практиката и в журналистиката, от два независима източника за информация, която се пуска в публичното пространство. Аз не бих искал да коментирам нещо, което никой не знае какво е. В момента има назначено досъдебно производство в прокуратурата и в момента, в който приключи тази проверка, тогава прокуратурата може би ще оповести всички данни.
„Труд": Кабеларка на нож с Нова тв
Спор за цени между медийната компания Ем Ти Джи, собственик на програмите с марката "Диема" и "Нова", и най-големия кабелен оператор "Близу" може да лиши хиляди семейства от популярни предавания. Двете страни още не могат да се споразумеят каква цена да плаща операторът за програмите на "Нова броудкастинг груп". Собствениците на Нова телевизия настояват за по-висока месечна такса, която щяла да бръкне в джоба на крайния потребител най-много с 4 ст.
"Причините за минималното увеличение на таксата, което искаме, са икономически. Значително са завишени разходите за създаване на качествено съдържание и атрактивни телевизионни програми. А увеличението на цените за разпространение е по-малко от това за разходите за създаване на програмите", заявиха от Нова. Срокът двете страни да се договорят е краят на месеца. Ако това не стане, абонатите на "Близу" ще останат без "Календар", "На кафе" с Гала, "На четири очи " с Цветанка Ризова, "Сделка или не" и т. н. Футболните маниаци няма да могат да се наслаждават на мачовете от Шампионска лига, нито пък на феноменалните голове на Димитър Бербатов в английската Висша лига.
Двете страни не казват колко е месечната такса, която плаща операторът, "защото е търговска тайна". Но от "Нова броудкастинг груп" уточниха, че парите за таксата, която им плащат операторите, са едва 5% от сумата на месечния абонамент на техните абонати. При 30 лв. такса излиза, че става дума за 1,50 лв.
„Стандарт": Сам в колата
Много скоро можем да се простим с лукса да се возим сами в колата. Тръгваш ли за работа, вземи съседа или приятел. Това е една от мерките срещу замърсяването на околната среда, обясни екоминистърът Нона Караджова. Работна група вече събира предложения за законови промени, които ще ни осигурят по-чист въздух, каза още тя пред Дарик радио. По-висок данък за старите коли или намалени налози за новите са другите мерки. Почти всички общини вече готвят програми за преодоляване на замърсяванията, но закъснението е голямо, разкри Караджова. Близо 60% от българите дишат въздух, в който азотните окиси са над нормата. Тя обясни, че тези планове е трябвало да бъдат представени в Брюксел още в началото на 2009 г. Заради това България може да бъде санкционирана от Европейската комисия.
„Стандарт": Броят ни в болници и хотели
От болници и хотели тръгва преброяването. Още вечерта на 31 януари преброители ще посетят всички лечебни заведения, мотели и къмпинги, за да регистрират временно настанените там. Това трябва да бъде направено до обяд на 1 февруари - денят, в който започва 17-ото национално преброяване. То ще се проведе от 1 до 9 февруари по интернет, а след това и по домовете от 10 до 28 февруари.
Преброителите няма да чукат на вратите на хотелите. Те просто ще вземат информацията от регистрите на рецепциите, обясни Марияна Коцева, директор на НСИ. Няма да безпокоят и болните, а ще проверят документацията на болниците. Вече са наети на граждански договори близо 54 хил. преброители. За 18 дни на един анкетьор се пада да посети средно 80 жилища с 250 живеещи в тях. Около 7 хил. контрольори всеки ден ще ги следят как си вършат работата. Напливът за тази временна работа е бил голям. Заявление са подали над 75 хил. души. Доходът, който преброителите ще заработят, е около 340 лв. Бюджетът на Преброяване 2011 е 28 млн. лв. Така вписването на всеки един българин ще излезе около 4 лв. Това е двойно по-малко от разходите в другите страни от ЕС.
Ако 20% от хората (около 1,5 млн.) използват интернет, както очакват от НСИ, ще бъдат спестени около 6 млн. лв. Електронната карта е на адрес www.nsi.bg/census2011 и се попълва за 15-20 минути. След успешна регистрация се получава 10-цифров уникален код. Той трябва да бъде предаден на преброителя, когато посети дома. Попълването на електронната карта може да става само от територията на България.