От х:

Днес в x:

Беларус избира своя президент в един почти предизвестен вот

Беларус избира днес своя президент в един почти предизвестен вот. Очаква се отново да победи досегашният държавен глава Александър Лукашенко.

Лукашенко, който е начело на Беларус от 16 години, се бори този път за поста с още 9 претенденти. Ако той спечели, това ще бъде четвъртият президентски мандат за него, предаде Франс прес. Избирателите, които не могат да гласуват лично днес, имаха правото да го направят предварително от сряда. Очаква се така да са постъпили 30 процента от гласоподавателите. Според опозицията техните бюлетини "стават жертва" на масови измами и веднага биват подменяни от управляващите с бюлетини на Лукашенко. Заради опасенията си от фалшификации на вота, опозицията е насрочила за тази вечер протест в центъра на Минск.

Лукашенко беше избран за първи път за президент на Беларус през 1994 г. За втори и трети път той бе преизбран съответно през 2001 и 2006 г. Само първият вот бе признат от Запада за честен и свободен. Останалите два бяха белязани от нередности и измами. Според опозицията Лукашенко е установил избирателна система, която не оставя никакъв шанс на опонентите му.

За 56-годишния Лукашенко се смята, че е авторитарен управник, който се колебае между Русия и Европа. Западни медии го наричат последния европейски диктатор. В зависимост от ситуацията Лукашенко ту критикува ЕС, който обвинява в упражняване на натиск спрямо Минск, ту напада Москва, за която твърди, че финансира беларуските опозиционери. Лукашенко се хвали също така, че е начело на примерна страна, в която няма корупция, голяма престъпност и безредици.

Досегашният беларуски президент има три деца, като се гордее най-вече с шестгодишния Николай, роден от извънбрачна връзка. Той дори го взима със себе си на държавни визити, облича го в миниатюрно копие на беларуската военна униформа и го води по военни паради. Сред деветимата опоненти на Лукашенко за президентския пост се открояват трима. 64-годишният Владимир Некляев на миналите президентски избори беше директор на президентската кампания на опозиционния кандидат за президент Александър Козулин. Некляев е поет и е много популярен в родината си. Той застава зад идеята за радикална политическа промяна на Беларус, която ще я освободи от диктатурата. Некляев защитава също идеята Беларус да изгради съюзи, било то с ЕС, САЩ или Русия.

54-годишният Николай Статкевич е политик със стаж, който през 90-те години организира големи протестни акции срещу режима на Лукашенко. През 2005 г. той беше осъден на три години принудителен труд, защото бе оглавил мирен протест срещу беларуския президент. Подполковникът от запаса Статкевич също иска политически реформи в Беларус, възстановяване на демокрацията, свобода на словото и спазване на човешките права.

56-годишният Андрей Саников е бивш заместник-министър на външните работи. Той е работил в централата на ООН в Ню Йорк, бил е и представител на петролни дружества в Пакистан и в Египет. Саников се бори за присъединяването на Беларус към ЕС. Той е основател на влиятелния опозиционен сайт charter97.org.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини