Модел от последната колекция на "Yves Cutti" |
Европейската модна марка "Yves Cutti" вече е в Хасково. Роклите на фирмата се продават в 70 елитни магазина в Австрия. Марката "Yves Cutti" се продава с огромен успех в Германия, Швейцария,Франция и Хърватска република.
Причината роклите, еталон за красота и стил, да се предлагат и в България, е дизайнерката на компанията Ив Кути. Тя е родена в Хасково. Завършила в Спортното училище, където е тренирала баскетбол. Атрактивната дама живее в Австрия 17 години. Омъжва се за австриец от италиански произход, на когото дължи и екзотичната си фамилия. Двамата създават компания "Cutti".
Ив притежава огромен двуетажен магазин в центъра на Линц. В него клиентите могат избират измежду 3 000 рокли. Магазинът предлага 200 различни модела, всеки един изработен в 90 цвята.
Магазинът "Yves Cutti" ще бъде открит в "Ривър хаус" в Хасково на 17 декември.
- Как започнахте да се занимавате с мода?
- Каква беше първата рокля, която нарисувахте?
- Булчинска рокля с едно рамо, на което презрамката се раздвояваше. Дълга, тип А-линия.
- Какви рокли избират за сватбата си австрийките?
- Започнаха да обличат рокли в по-тъмни цветове, рядко в бяло. Австрийката е много практична жена. Избира роклята така, че да може да я облича и след това. Пример за това е колекцията, която направих за Con Amore, Германия.
Класическите за сватбеното тържество бяло и шампанско се купуват предимно за балове или коктейли. Голяма част от дамите са с бели рокли на бал и с цветни на сватбата си.
В Австрия пазаруват за абитуриенски балове от септември до февруари. Там ходят на курсове по танци. И когато завършват гимназия,празнуват бала си не с класа, а с танцовото училище, което посещават.
Тези рокли са твърде смели за австрийката |
- Претенциозна ли е европейката към роклите,които облича за специален случай?
- Родителите са много консервативни. Хубавата рокля там се продава трудно. Те не искат да са център на внимание и рядко обличат по-смели дрехи. Случвало се е да ме молят да зашия дълбока цепка на рокля. По-смелите ми модели се купуват от чужденци.
- Коя държи повече на външния си вид - българката или австрийката?
- Българката. Когато австрийката влезе в магазина ми, тя е с небрежно облекло, без прическа, с мазна коса, без грим. Но за сватбения си ден се подготвя изключително старателно. Не можеш да познаеш, че е същата жена. Масово отслабват с 10-20 кг за сватбата си. После пак си ги връщат.
Много често австрийците сключват брак, след като вече имат 3-4 деца.
- Кой ще бъде актуалният цвят този сезон?
- Италианските дизайнери,които за мен са най-добрите, показаха червено. И Кавали, и Долче и Габана. Но не знам дали ще се наложи. Но на българката й отиват всички цветове. Австрийката е с по-светла кожа и коса и няма това предимство. Българките са по-тъмни и всичко им върви.
- Колко пари е готова да похарчи австрийката за една рокля?
- От 50 до 5 000 евро. Има булки, които можеш да познаеш, само по букета. Магазинът ми в Линц се намира до ритуалната зала. Случвало се е да виждам младоженки, които сякаш да излезнали с домашния си халат.
Българката харчи за рокли повече пари от европейката. Абитуриентките взимат три тоалета-за изпращането в училище, за другарскта вечер и за бала.
- Позволявате ли си да съветвате клиентките си?
- Да, но много внимателно. Те идват при мен и знаят какъв цвят рокля искат. В Австрия са много търсени специалисти, които определят цветовете, които ти отиват. Първо минават през тях и после пазаруват. Въпрос на време е това да се наложи и в България.
- Какви цветове предпочитат в Австрия в ежедневието си?
- Те залагат на сиво, кафяво и каки (зеленикав цвят). Така, както се обличам в България, не смея в Австрия.
- Как преценявате стила на българките, които срещате по улиците?
- Преди 4 години си мислех, че непрекъснато се разминавам с фолкпевици.Бяха прекалено натруфени и кичозни. Но българката вече залага на по-изчистения стил. И това ми харесва.
- Как ви промениха тези 17-години живот в Австрия?
- Говоря по-тихо. Благодаря на всяка втора дума. Много по-често се усмихвам.
Австрийците са много усмихнати хора, въпреки че живеят в студена страна.
- Какво ви шокира там?
- Порази ме това, че живи хора се грижат за цветята на собствените си гробове, за градинката около тях. На плочите им е изписано само името и датата на раждане. Датата на смъртта чака.
- Роклите ви се продават в цяла Западна Европа. Лесно ли успява една българка в Австрия?
- Беше много трудно. Но имам австрийски партньор, който ми помогна много.
В Австрия малките фирми рядко просъществуват. Държавата не подпомага дребния бизнес. Облекчението е, че една година не плащаш данък. След това обаче плащаш 50 % данък печалба. С осигуровките нараства до 67 %.Това е причината едноличните търговци в Австрия да са много малко.
- Най-големият комплимент, които сте получавала за своя рокля?
- Една клиенка на магазина ми в Австрия помоли да зашия етикета от външната страна на роклята.
- Роклята, която най-много си харесвате?
- Това е булчинска рокля А-тип.
- Колко време ви отнема създаването на една колекция?
- Нямах време за една колекция и я направих за 13 часа, докато летях до Китай с прехвърляне. Това е най-хубавата ми колекция, 25 модела. Когато работя месеци върху една колекция, правя промени при всяко преглеждане.
- Има ли за вас безумни цветови съчетания?
- Безумно е жълто с цикламено, но е интересно съчетание.
- Вашият любим цвят?
- Черно. С него не можем да сгрешим.
- Кога български дизайнер ще покори световния подиум?
- Това изисква инвестиране на много средства. Задължително да е да покажеш своите дрехи поне на модното изложението в Дюселдорф, Германия. Това струва 10 000 евро. Дефилето там трябва да се повтори няколко пъти, за да го запомнят. Задължително е да се рекламира в техните списания. А само една страница струва няколко хиляди долара.
Два пъти годишно-пролет и есен- показвам своите рокли във Виена и Залцбург. Едно ревю, в зависимост от броя на моделите, струва между 3 000 и 6 000 евро. На всяко дефиле показвам 80 различни модела, годишно 160. Няма друг начин да се наложиш.
- С какво щяхте да се занимавате, ако не бяхте успели в модния бизнес?
- Когато бях на три годинки, давах на съседските деца да карат количката ми срещу 10 ст. Това са първите ми бизнес импулси. Ако не се занимавах с мода, сигурно щях да притежавам "Рента кар".
- Каква е амбицията ви в модния бизнес?
- Моята най-голяма мечта беше да продавам роклите си в целия свят. Продавам ги в Европа и това засега ми е достатъчно. Искам да имам свободно време за себе си.
- Какво ще открият клиентките ви в магазина в Хасково?
- Рокли, които се търсят и на западния пазар. Въпреки, че марката "Yves Cutti" звучи скъпо и ексклузивно, цените в Хасково не са високи. Те са от 50 до 900 лева. Мога да си го позволя.
Предлагам и булчински рокли под наем, като цените са между 200 и 300 лева. За такава сума има и модели в продажба. Искам и дамите, които нямат достатъчно средства, да бъдат впечатляващи на сватбата си. При мен те могат да наемат рокля, за която в София ще платят между 1000 и 2000 лева.
Интервю на Христина Котларска
Първата рокля "Yves Cutti" | Това избира австрийката за сватбения си ден-бяла пола и червено бюстие | Един от новите модели на Кути |