Има директна зависимост между количеството стрес, с което се сблъскваме всеки ден и това, което правим или не правим. Хората, станали жертви на стреса, обикновено смятат, че това се е случило заради фактори, които са извън техния контрол. По същия начин те разсъждават и за това, което е нужно, за да се излезе от ситуацията. Резултатът - чувство на тотално изтощение, което оформя порочен кръг – все повече задачи остават несвършени.
Скорошно проучване, проведено от психолози в Университета на Северна Каролина, САЩ, описва четири основни фактора, които предизвикват стрес:
- неспособността за справяне с предизвикателствата на живота;
- негативното мислене;
- чувството на несигурност;
- негативният вътрешен диалог.
Стъпка №1: Намалете задълженията си
По-малкият брой задачи ще ви помогне да се разтоварите поне отчасти от стреса. Ако нямате възможност да свършите дадена работа през деня, по-добре не я започвайте, съветват американските психолози. Затова и спазването на крилатата фраза „не оставяй днешната работа за утре” не е винаги правилният подход. Вместването на твърде много задачи в малко време поражда излишно напрежение, което е напълно във вашите възможности да си спестите.
Тъкмо сега е времето да преразпределите какво да свършите сам и за какво да помолите някой друг. Научете се да казвате „Не”, когато нямате достатъчно време да помогнете.
Бъдете рационални и елиминирайте по-маловажното - за да отдадете по-голямо значение на наистина важните неща.
Стъпка №2: Поставете си разумни цели
Всяко нещо в живота има своята цена. За да държите нивата на стрес ниски и под контрол, подредете своите цели според техния приоритет, разбира се, така че най-важните задачи да са на първо място.
Започнете с това какво ТРЯБВА да направите през деня, а чак след това се заемете с това, което искате да свършите. Научете се как да определяте своите приоритети. Поставянето на разумни цели помага да се намали напрежението, породено от изискванията на хората, от които зависите.
Стъпка №3: Съставете си подходящ дневен режим
След като вече сте намалили броя на задълженията и сте дали приоритет на определени цели, е време да систематизирате своята дейност в работещ план.
За да останете концентрирани върху най-важното, елиминирайте всички разсейващи фактори - подобно на „кон с капаци”. По този начин ще успеете да се движите единствено по правия път, без да се отклонявате.
Стъпка №4: Винаги си оставяйте задна вратичка
Когато си поставяте цели и съставяте план за деня, не бъдете твърде конкретни. Направете своя план гъвкав и динамичен, така че той лесно да се нагажда спрямо промените в ситуацията. Само по този начин ще може да променяте в движение средствата, тактиката или задачата, за да свършите необходимото по-бързо и ефективно.