Началото на новия политически сезон в парламента започна с остра политическа конфронтация, а обществените дебати по някои теми не стихнаха дори през лятото, пише в национално представително проучване на НЦИОМ за обществено-политическите нагласи.
Пенсионната реформа, състоянието на здравеопазването, бюджетът и кризата, очаквания вот на недоверие от страна на опозицията, бяха най-коментираните теми от експерти, политици и общественици в публичното пространство,
И през месец септември, националната телевизия, националното радио, полицията, църквата и армията остават институциите, одобрението за дейността на които надхвърля неодобрението.
През втората половина на септември 22% от интервюираните одобряват работата на българския парламент. Това е с 2% по-малко от средата на юли 2010 г. Работата на Народното събрание се подкрепя най-вече от хора на възраст под 50 години, от жители на градовете-областни центрове, от респонденти със стандарт над средния и от симпатизантите на управляващата партия.
Одобрението за работата на председателя на парламента Цецка Цачева се запазва без съществена промяна.
През последните месеци одобрението за работата на президента се свива с 4% и през втората половина на септември възлиза на 42%. Така одобрението и неодобрението за работата на Георги Първанов в момента са с много близки стойности – 42%:41%.
Трайна и висока остава подкрепата за президента от страна на левите избиратели – заявяват я 86% от привържениците на БСП. Високо одобрение за президента регистрираме и сред 65% от избирателите на ДПС. Една трета от привържениците на управляващите също гледат с добро око на действията на Георги Първанов.
Правителството губи около 4% от обществената подкрепа за работата си през последните два месеца. Най-много негативи за кабинета "заработват" секторите здравеопазване, бюджет и финанси и социална политика. По-високо от средното одобрение към кабинета регистрираме сред хората на възраст под 50 години, сред високообразованите българи, сред жителите на градовете извън столицата и сред живеещите без особени лишения. Три четвърти от привържениците на ГЕРБ одобряват работата на централната изпълнителна власт. Също толкова висок е и делът на неодобряващите кабинета сред привържениците на основната опозиционна партия – БСП.
Премиерът е подкрепян от 59% от българите, с 2% по-малко в сравнение с юли. Бойко Борисов продължава да бъде най-одобряваният партиен лидер, подкрепян от 92% от избирателите на управляващата партия. Българският еврокомисар Кристалина Георгиева има високо и сравнимо с това на премиера одобрение (59%).
Надежди към управлението на ГЕРБ по-често от останалите имат хората на възраст до 50 години, жителите на големите градове, образованите и заможните българи, както и избирателите, които не принадлежат към левия политическия спектър. В извънизборна ситуация електоралните дялове са само ориентир за политическото здраве на дадена партия, при това не най-важният. Наличието на електорална подкрепа е едно, а способността тя да бъде мобилизирана за целите на конкретна избирателна кампания е нещо различно. Няма значима промяна в електоралните нагласи на българите през последните два месеца. ГЕРБ запазва позициите си на най-влиятелна партия с електорален дял от 35%, следвана от БСП – с 12%, ДПС – със 7%, Атака – с 4% и Синята коалиция – с 3.3%.
През втората половина на септември съотношението между електоралната подкрепа за ГЕРБ и БСП намалява от 3,5:1 (в края на май) до приблизително 3:1.
БСП излиза от кризата след най-тежките си изборни разочарования през 2009 г. и електоратът й се стабилизира на около 12%. Забелязва се тенденция за известно изтегляне на симпатизантите на ГЕРБ от по-младите към по-високите възрастови групи. Традиционно добри остават позициите на управляващите сред жителите на градовете-областни центрове, както и сред хората със стандарт около и над средния. ГЕРБ успява да разшири влиянието си в селата.
Вътрешният министър Цветан Цветанов пък продължава да е сред лидерите в допитванията за доверието към членовете от кабинета "Борисов".
Най-одобряваните министри, според общественото мнение, през втората половина на септември са: Цветан Цветанов (64%), Николай Младенов (42%), Росен Плевнелиев (41%) и Мирослав Найденов (40%).
Цветанов продължава да е начело и на класацията на най-популярните български политици, сочат резултатите от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Проучването е проведено в периода 15 – 23 септември.
В сравнение с юли, регистрираме ръст в одобрението за работата на министрите Томислав Дончев (с 8%), Росен Плевнелиев (с 6%), Свилен Нейков (с 3%) и Сергей Игнатов (с 2%).
Министрите, които получават най-слаба обществена подкрепа за работата си през последните месеци са Анна-Мария Борисова (16% одобрение), Тотю Младенов (16% одобрение) и Нона Караджова (17% одобрение).
Макар и със значително по-високи дялове на одобрение, министрите, които губят най-много подкрепа за изминалите два месеца са Симеон Дянков (спад на одобрението с 10%) и Вежди Рашидов (спад на одобрението с 12%).
Сред министрите, чието одобрение спада през последните два месеца, са още Аню Ангелов и Божидар Димитров, които губят съответно 6% и 5% от рейтинга си.