Бай Салим още без документи и ЕГН, но щастлив |
На 2 юни тази година общината в Харманли издаде уникален документ – акт за раждане на 89-годишен мъж. Според кръщелното Салим Салимов се е родил на 1 януари 1921 година в с. Остър камък, харманлийско.
Роднините на глухонемия по рождение бай Салим принудиха администрацията да издаде този документ чрез съда. В края на март тази година харманлийският районен съд разпореди на чиновниците да издадат кръщелно на човека, който през целия си 89-годишен живот не е съществувал в регистрите нито на общината, нито на държавата.
От 2 юни 2010 бай Салим е горд притежател на лична карта (от новите). Има си дори ЕГН.
Няма си обаче най-важното – пенсийка.
Историята на глухонемия пастир е доста куриозна. Haskovo.net писа за бай Салим на 2 април тази година.
Разплитането на случая започва с официално писмо от РПУ Хасково до кметството в село Остър камък. Ченгетата питат има ли такъв човек, кога е роден, както и защо липсват всякакви документи за съществуването му. Полицията се интересува от него, защото е бил приет в болницата, пребит от бой. Той бил пастир в хасковския квартал Болярово.
“Чорбаджията го изгони без да му даде пукната стотинка. А Нямото му работи ангария 30 години“, разказват роднини на бай Салим, които са го приютили в с. Корен след изписването от болницата.
Салим е циганин. Роден е в многобройно ромско семейство в крайната махала на село Остър камък. В регистъра на населението кметът Георги Янков открива името му. Там пише само годината на раждане – 1921-а, но няма дата. По-късно приемат условно 1 януари за негова рождена дата.
В регистъра се открива още, че през 1945 година бай Салим се задомява. Той взема за жена Гюзела, от която има дъщеря Халиме.
Сватбата през 1945 година не е отразена в нито един документ. През 1948 година Гюзела напуска мъжа си и се мести в село Динево, а невръстната им дъщеря заминава с нея.
През 1960 година циганската махала на Остър камък влиза в очертанията на военния полигон „Корен”. Къщурките са национализирани, а населението получава обезщетение от държавата. Тогава те се пръскат по селата в района, разказва кметът Георги Янков. Бай Салим се препитава като пастир. Пасе хорските животни и поради недъга си общува единствено с тях и с природата.
През пролетта на 2010-та екипът на Haskovo.net откри 89-годишния нелегален гражданин на републиката България в къщата на племенника му Рамадан в покрайнините на село Корен.
Бай Салим изглеждаше доволен от живота, както и от чинията с постна яхния и комат хляб пред него.
След големия интерес от страна на медиите администрацията се раздвижва и глухонемият се сдобива с лична карта, акт за раждане, дори единен граждански номер. Въпреки че вече е номериран, бай Салим все още е без пари. Няма нито лев пенсия, въпреки преклонната си възраст. И въпреки, че се е трудил цял живот.
„Пратиха ни на доктор да му извадим удостоверение, че е глухоням. После пък ни казаха, че трябва да му се платят здравните осигуровки. Откъде обаче да вземем 400 лева суха пара накуп?“, питат се роднините му. И май отново отписват сродника си.
Сега топката е в ръцете на кметицата на Корен Албена Караславова. След разговор на репортер на Haskovo.net с НОИ-Хасково, оттам се ангажираха да решат бързо проблема, когато управничката на селото им представи документите. Салим има право на социална пенсия, която се отпуска от държавния бюджет. Размерът й се преценява от НОИ за всеки конкретен случай.
Колкото и малка да е сумата обаче, на бай Салим тя вероятно ще се види чудовищно голяма. Досега 89-годишният глухоням рядко е пипвал банкнота.
Тодор Кръшков
Пред картофената яхния |
Кръщелното на Салим. Има си даже ЕГН |
Кметицата на Корен Албена Караславова е готова да помогне на несретника |