От х:

Днес в x:

Мравките помнят враговете си и таят злоба

Всеки мравуняк има свой собствен уникален химически подпис или миризма, която позволява на мравките да различават приятели от врагове

Паметта оформя поведението в цялото животинско царство. Това важи дори за мравките, които не само не забравят враговете си, но и са способни да таят злоба към тях, пише Study Finds.

Учени от университета във Фрайбург са провели проучване, в което са забелязали, че мравките са способни да формират дългосрочни спомени за враждебни срещи. Насекомите дори могат да се ядосват срещу членове на колонии, които преди това са ги нападнали.

Изследването е проведено върху черни градински мравки, които са често срещани в Европа. Те живеят в колонии и често взаимодействат със съседни групи. Според учените всеки мравуняк има свой собствен уникален химически подпис или миризма, която позволява на мравките да различават приятели от врагове. Когато се сблъскат със съперници, насекомите могат да отворят заплашително челюстите си, да хапят или дори да напръскат киселина, за да убият конкурентите.

В серия от тестове учените излагат отделни мравки на срещи с насекоми от други колонии. Тези срещи продължаваха само по една минута всеки ден в продължение на пет дни. Изследователите забелязват, че мравките са по-агресивни към индивиди от колонии, с които преди това са се борили, и по-малко враждебни към насекоми, с които никога не са се срещали.

Учените са уверени, че мравките са способни да формират специални спомени за своите врагове. Колкото по-често се срещат едни и същи насекоми, толкова повече се карат, подчертават изследователите. Освен това мравките са по-склонни да атакуват индивиди, които живеят в колонии в рамките на техния обхват за хранене.

„Често имаме идеята, че насекомите функционират като програмирани роботи. Нашето проучване предоставя нови доказателства, че напротив, мравките също се учат от своя опит и могат да таят злоба“, каза изследователят от групата по еволюционна биология и екология на животните в университета от Фрайбург д-р Фолкер Неринг.

 

Източник: Сега

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Любопитно

Последни новини