От х:

Днес в x:

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята?

Малко са местата, които олицетворяват богатството така, както Холивуд в Лос Анджелис. Именно заради лукса, който този и други жилищни райони в северната част на мегаполиса символизират, горските пожари в района на Лос Анджелис могат да се превърнат в едно от най-скъпите природни бедствия в историята на САЩ.

Пожарите отнеха живота на най-малко 24 души и унищожиха имущество на стойност милиарди долари. Те застрашиха забележителности като надписа на Холивуд и оставиха в руини няколко популярни места в Лос Анджелис.

Загуби за десетки милиарди

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожара, да надхвърлят десетки милиарди. Според оценките стойността на щетите може да надскочи 50 милиарда долара. „Според нашите оценки застрахователните обезщетения от събитието могат да надхвърлят 20 млрд. долара. И дори повече, ако пожарите не бъдат овладени“, заявиха от JPMorgan.

Рейтинговата агенция Moody's очаква застрахователните обезщетения „да достигнат милиарди, като се има предвид високата стойност на жилищата и предприятията в засегнатите райони“. Ако тези данни са точни, горските пожари ще бъдат най-скъпото бедствие в историята на САЩ за застрахователния сектор.

Пожарът „Кемп Файър“, който избухна в окръг Бют в Северна Калифорния през ноември 2018 г., все още е най-скъпото огнено бедствие в историята на САЩ по отношение на застрахователните обезщетения. Застрахователната компания Aon оценява щетите на почти 13 милиарда долара. И четирите най-скъпи пожара в САЩ са възникнали през последните седем години. Окончателните суми на застрахователните обезщетения от природни бедствия обаче могат да се различават драстично от първоначалните оценки, тъй като е трудно да се направят точни прогнози, докато стихията все още бушува.

Пожарникарите продължават да се борят със стихията  Снимка: Ringo Chiu/REUTERS

До 150 милиарда щети?

За да се изчислят щетите от бедствието, трябва да направи разлика между загубите, които се покриват изцяло от застраховката, и по-обширните икономически загуби, които не се изплащат напълно.

Частната американска метеорологична служба AccuWeather, която също измерва загубите от метеорологични събития, заяви, че щетите от пожарите в Лос Анджелис в крайна сметка могат да достигат между 135 и 150 млрд. долара, което ги прави едно от най-скъпите природни бедствия в историята на САЩ. „Ураганните ветрове прогониха пламъците през квартали, в които се намират къщи за няколко милиона долара. Опустошенията са ужасяващи, а икономическите щети са огромни“, казват от метеороличната компания.

По официални данни вече са унищожени между 9 000 и 10 000 обекта, включително много сгради на различни фирми. Инфраструктурата също е сериозно повредена, което допълнително увеличава дългосрочните разходи за възстановяване.

Заради ветровете пожарите бързо се разпространяват, а за хеликоптерите е трудно да се борят с тях  Снимка: Patrick T. Fallon/AFP/Getty Images

Ураганите са били най-опустошителни

Най-скъпите природни бедствия в САЩ досега винаги са били ураганите. Безспорно най-скъпият е ураганът Катрина, опустошителната тропическа буря от 2005 г., която причини огромни човешки жертви и нанесе тежки икономически щети, особено в южния град Ню Орлиънс. По данни на Aon само застрахователните обезщетения от урагана Катрина се оценяват на над 100 млрд. долара.

По данни на Националната океанска и атмосферна администрация общата стойност на щетите от бедствието е близо 200 млрд. долара, като по този начин изпреварва урагана Харви (2017 г.), урагана Йен (2022 г.), урагана Мария (2017 г.) и урагана Сенди (2012 г.).

Цялата система на застраховане може да бъде преосмислена

Очаква се горските пожари да окажат силен натиск върху и без това изпитващия затруднения сектор на жилищното застраховане в Калифорния. Някои компании - като Allstate и State Farm - наскоро спряха да продават нови застрахователни полици за жилища в Калифорния. Те обвиниха властите, че заради законови ограничения цените на застраховките за жилища в щата са се увеличили. Затова за тях било все по-трудно да работят в този район, който много често е засегнат от тежки горски пожари в последните години.

Това оставя много собственици на жилища без частни застраховки. Те трябва да разчитат на държавната застрахователна система на Калифорния. Смята се, че застрахователният риск само в района на Пасифик Палисейдс, един от най-тежко засегнатите от пожарите, е около шест милиарда долара. Големите загуби на държавния застрахователен план могат да принудят частните застрахователи да се намесят, тъй като държавният план съдържа разпоредби, които изискват частните застрахователи да платят за загубите, които не могат да покрият от държавата.

Според някои анализатори зачестилите горски пожари в Калифорния може да наложат преосмисляне на цялата система за застраховане на жилища в най-многолюдния щат на САЩ. Климатичните промени увеличават честотата и обхвата на горските пожари в Калифорния, като правят големите градове и гъсто населените райони все по-застрашени.
 

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Светът

Последни новини