От х:

Днес в x:

Министри от България, Гърция и Турция се събират спешно за миграцията

За първи път има среща в такъв формат, която се провежда в Истанбул

Тристранната среща, организирана по покана на министъра на вътрешните работи на  Турция Али Йерликая към министъра на вътрешните работи на България Атанас Илков и министъра на миграцията и убежището на Гърция Николаос Панайотопулос ще се проведе днес в двореца Долмабахче в Истанбул, предава БТА.

Днешната среща е първа по рода си в този формат. Телефонни разговори между тримата министри са провеждани през миналата година, отбелязват от пресцентъра на МВР.

През септември 2023 г. бе създаден тристранният механизъм за сътрудничество на професионално ниво. Той даде възможност за открит диалог и търсене на работещи решения по важни въпроси в областта на граничната сигурност, противодействието на нелегалната миграция и борбата с трансграничната организирана престъпност.

В разговорите между делегациите от българска страна се планира да участват още ръководителите на водещите дирекции за борба с трафика и трансграничната престъпност - главен комисар Антон Златанов, директор на Главна дирекция „Гранична полиция“ и старши комисар Боян Раев, зам.-директор на ГДБОП.

Очаква се разговорите да бъдат в контекста на влизането на България в Шенген и по суша, както и новите условия в средата за сигурност на гражданите в региона.  

В България има трайна тенденция на спад на миграционния натиск, като през 2024 г. той е намалял със 74 на сто в сравнение със същия период на 2023 г.

Миналата седмица министър Атанас Илков обсъди с турския посланик у нас Мехмет Саит Уянък предстоящата тристранна среща в Истанбул, съобщиха от МВР.

„СЕГА“ припомня:

Наблюдава се напрежение в регистрационно-приемателните центрове на Държавната агенция за бежанците след свалянето на режима на Башар Асад в Сирия. В центъра в Харманли се засилват конфронтационните настроения между сирийските бежанци от арабски и кюрди произход, отправят се заплахи за саморазправа и има индикация, че част от тях са се снабдили с хладно оръжие. Пребиваващите в центъра във Враждебна пък са слушали песни, свързани с „Ислямска държава“.

Това разказа само преди дни шефът на ДАНС Пламен Тончев по време на изслушване на ръководителите на специалните служби в парламента. Заедно с него, по темата за гарантиране на сигурността във връзка с процесите в Близкия Изток и по-конкретно в Сирия, говориха и Венелин Венев - директор на Служба „Военно разузнаване,  и Антоан Гечев - председател на Държавна агенция „Разузнаване“.

Тончев обяви, че има данни за използване на вакуума в Сирия, за да бъдат придвижени членове на терористични организации към Европа. Шефът на ДАНС предупреди и че има опасност за ескалация на напрежението в мигрантските центрове в България. Имало много оперативна работа и превенция, но нямало как да се каже какво може и ще се случи.

Шефът на ДАНС отбеляза, че разчитат на взаимодействието с партньорски служби и най-вече с Турция. По думите му няма промяна в профила на задържаните у нас мигранти, които са предимно мюсюлмани - сунити, млади несемейни хора с ниска степен на образование или неграмотни. Повечето от тях посочват икономически и социални причини.

Тончев твърди, че в ДАНС е създадена организация за наблюдение на процесите в Сирия и на маршрутите за потенциално придвижване, както и за оценка за евентуално отражение върху България, в т.ч. и на поведението на пребиваващи на различни основания у нас граждани на рискови държави.

По думите му един от възможните фактори за изостряне на напрежението и потенциален фактор за генериране на бежански потоци е евентуална операция на новата сирийска власт с подкрепа Анкара срещу контролираните от кюрдите територии в Северна Сирия.

Шефът на военното разузнаване пък заяви, че по темата няма добри новини за България. Той каза, че има потенциал за мигрантски вълни от Ирак, от Сирия, от Палестина. Венев каза и че няма никаква вълна на връщащи се бежанци в Сирия. От 3,5 млн. сирийски бежанци в Турция до този момент са се върнали 40 000 души, каза ръководителят на военното разузнаване.

„Нестабилността в Сирия ще се запази.Имаме липса на сигурност, липса на енергийни и продоволствени, социални и комунални проблеми. Действително това може да генерира допълнителен бежански поток от Сирия“, посочи ген. Венев.  

„Перспективата за постигане на всеобхватно споразумение между Израел и „Хамас“ в краткосрочен план е малка, най-вече поради нежелание на Тел Авив да приеме присъствието на палестинската организация като политически фактор в бъдещето управление на ивицата Газа. Очакваме ситуацията в Газа да остане нестабилна с продължаващ натиск върху местното население, трайна хуманитарна криза и множество цивилни жертви“, каза Антоан Гечев, шеф на цивилното разузнаване.

В Иран се засилват призивите за разработване на ядрено оръжие, което да бъде използвано като възпиращ фактор върху евентуална бъдеща външна агресия. „Подобно развитие би могло да предизвика военна операция на Израел срещу Иран“, каза още председателят на ДАР.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от България

Последни новини