От х:

Днес в x:

От Горна Арда до Паранести: Как изглежда пътят и каква беше мисията на хората от коритото при кмета на гръцкото село?/ ГАЛЕРИЯ/

    За първи път след влизането на България в Шенген представители на сдружение „Пограничен район Могилица“ преминаха почти 40 километра по черен горски път, за да се срещнат с кмета на гръцкото село Паранести. Целта на срещата бе кметът да лобира за ремонта на пътя от гръцка страна. В екстремното пътуване се включи и репортер  на Регионална телевизия еТВ/ЕСКОМ.

    Четири джипа тръгват рано сутринта от центъра на смолянското село Могилица към Гърция. Два от тях ще преминат през международния път Златоград-Термес, а другите два поемат към неизползвания досега черен горски път Горна Арда - Паранести. От десетилетия местните жители слушаха обещания от различни политици за откриване на ГКПП Горна Арда - Паранести, но това така и не се случи. Надеждите им за по-добра връзка с Гърция почти изчезнаха – до влизането на България в сухоземния Шенген.

    Сред ентусиастите, тръгнали на път, е и 82-годишният Слав Башов, председател на сдружението. Възрастният мъж споделя, че още не може да повярва, че ще стигне по мечтания път до Гърция.
    „Родът ми е от Гърция. Прадядо ми дошъл от съседните села в Бориково и си намерил хубава булка. Завел я в Гърция, но на нея не ѝ харесало. И прабаба ми му е казала: ‘Аз тука няма да живея. Ако ме обичаш, ще дойдеш с мен в България.’ И той дошъл. След прокарването на границата родовете загубиха връзка. Знам, че имам роднини там. Но днес съм много щастлив, че ще мина по пътя,“ разказва Башов.

    Двата офроуд джипа тръгват към Горна Арда и граничната бразда. Зад волана на високопроходимите автомобили са Бойко и Николай. Следваме дълбоките коловози, оставени от няколко джипа, преминали оттук на 1 януари.
    „На първи януари приятели минаха по по-дългия път. Млади момчета, смели офроудаджии и планински водачи. Ние сега ще минем по най-прекия и ще имаме точна информация колко е разстоянието,“ обяснява Захари Шумков, хотелиер и зам.-председател на сдружението.

    Минавайки през кльона, той допълва, че до края на миналата година тук е имало гранична полиция.
    „Тука не ни даваха да идваме. Ето, бариерата я няма, ето я границата отпред. Знаеш ли, цял живот съм чакал този момент – да мога да минавам оттук. То бяха мечти, то бяха приказки, какво ли не,“ споделя Шумков.

    За да сбъднат мечтата си, Захари и останалите от групата, сред които са кметът на Смилян Чавдар Червенков и председателят на читалището Илия Годев, са уговорили неформална среща с кмета на Паранести. Надяват се, че и за гръцката страна пътят ще бъде важен и заедно ще се отремонтира за нормално движение.

    Още в първите километри на гръцка територия лед, кал и сняг карат джиповете да се движат като шейни към урвите. Всички стискат здраво седалките и си поемат дълбоко въздух след всяко „танцуване на джипа към деретата“. Шофьорските умения на Николай Узунов и Бойко вдъхват кураж на всички пасажери. Двамата са опитни и редовно минават по черни пътища, дори и по-лоши от този. Николай предупреждава, че пътят изобщо не е подходящ за леки автомобили или неподготвени шофьори.

    По пътя групата се натъква на паднали дървета от снега, който на места надхвърля 30 см. За щастие, младежите, минали на 1 януари, са разчистили падналите клони. Планът да се мине по най-краткия път през разклона към обезлюденото село Джура обаче се отлага за пролетта.
    „Може да има паднали дървета, а не сме взели резачки и въжета. Няма да рискуваме – ще минем по-дългия път. Чакат ни почти два часа път, но по-добре така, отколкото да закъсаме в нищото,“ отсича Захари.

    Макар и по-дълъг, след шестия километър в гръцка страна горският път се оказва добре поддържан, широк и чакълиран. Всички са на мнение, че от всички пътища от Смолянско към Гърция този минава през най-добрия терен. Няма големи и остри завои, няма стръмни участъци. Пътят е широк и спокойно могат да се разминават две коли.
    „Полегата работа е тука, не като през Златоград. Даже и през Елидже като влезеш в гръцка страна на Ехинос, пак има завои, денивелация. А тук – равно, полегато, широко. Дай Боже да стане туристически път и този,“ говорят си мъжете.

    След час и петдесет минути пътуване групата стига гръцкото село Паранести. Почти по същото време пристигат и колите, които тръгнаха през ГКПП Златоград. Срещата с кмета на Паранести се провежда в съседното село Никофорос.

    Анастасиос Кагиаоглу посреща групата с „Елате, елате“ на български. Оказва се, че пътят, по който пристигат българите, е построен от бащата на кмета, който е управлявал района 30 години. Срещата продължава близо два часа, в които се обсъждат възможностите за сътрудничество между двата погранични района. На чаша чай родопчани представиха  природните  и исторически забележителности по Арденското корито.

    Кметът на Смилян покани Кагиаоглу на празника на Смилянския фасул, а гръцкият кмет върна жеста, като го покани на празника на Паранести. Основната тема обаче бе  ремонта на пътя Горна Арда - Паранести.
    „Ние също имаме желание и интерес този път да стане. Ще съдействам нашият областен управител да се запознае с проблема и да организираме среща на по-високо ниво,“ обеща Кагиаоглу.

    Двете страни се договориха да проведат срещата през март. 

    Анелия Веселинова

    Източник: Smolyan.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини