Поскъпване на хляба отчитат потребителите в различни градове на страната. Търговци обясняват, че това се дължи на връщането на 20-процентната ставка на ДДС, която до сега беше нулева.
„От първият работен ден през новата година, доставките са с увеличението. Един от най-масовите хлябове при нас от 1.35 лева вече се доставя на 1.62 лева – точно 20% увеличение. Около 2 лева ще струва белия хляб за крайния клиент“, каза пред Mediapool Мария Кабамитова – собственик на малък хранителен магазин в Пловдив.
От 1-ви януари най-големият хлебозавод в Стара Загора доставя на търговските фирми на цени между 1.56 и 1.60 за стандартния хляб от 600 грама, обясни Гергина Димитрова - заместник-управител на предприятието пред БНР.
„Оттам нататък каква ще бъде цената в търговската мрежа - всеки търговец си определя сам надценката, която ще слага“, допълни тя.
По думите ѝ, че сега стойността на хляба излиза с 20 процента отгоре. Не изключва и нови цени заради поскъпването на водата, тока и увеличената минимална работна заплата:
„Не се отразява добре. Това ДДС, което ни го връщаше държавата, помогна доста да запазим цените. Може би месец-два, след като излезнат справките и си направим анализ, тогава вече мога да кажа какво ще се случи по-нататък“.
В търговската мрежа на Стара Загора най-малкото увеличение е 30 стотинки, а в някои хранителни магазини достига 50 стотинки.
Поскъпване на тестените изделия има и в малките пекарни в Стара Загора. Невена Павлова обясни, че и при тях продуктите ще поскъпнат от следващата седмица:
„С минимум 20 стотинки ще бъде покачен основният хляб“.
Според БНР поскъпване на хляба вече се наблюдава в редица градове: Дупница, където ръстът е с 20%, в Пазарджик, където цената на най-масовите видове хляб бележи скок от 20-30 стотинки и в Шумен, където според проверка на Радио Шумен хляб под 2 лева вече няма.
Кауня