От х:

Днес в x:

Украйна спря транзита на руски газ

Това е историческо събитие, коментира украинският министър на енергетиката Герман Галущенко

Украйна спря транзита на руски газ през своя територия. Днес изтече договорът за транзит между Украйна и Русия, подписан през 2019 г.

"В 7 часа тази сутрин, в интерес на националната сигурност, бе прекратен транзитът на руски природен газ по територията на Украйна. Украйна уведоми за това чуждестранните партньори по предвидения за това начин", се казва в изявление на украинското министерство на енергетиката.

"Това е историческо събитие. Русия губи пазари и търпи финансови загуби. Европа вече взе решение да се откаже от руския газ. И европейската инициатива Repower EU предвижда точно това, което днес Украйна прави", казва министърът на енергетиката Герман Галущенко, цитиран от пресслужбата си. Според аналитиците, "Газпром" ще загуби около 7 млрд. долара годишно.

Руската компания "Газпром" също потвърди, че транзитът е спрян. "Във връзка с отказа на украинската страна да продължи отношенията "Газпром" бе лишен от техническа и юридическа възможност да подава газ за транзит през територията на Украйна от 1 януари 2025 г.," се казва в прессъобщение на компанията.

“Когато Путин получи властта в Русия преди повече от 25 години, годишният газов поток през Украйна към Европа беше 130+ милиарда кубически метра. Днес транзитът на руски газ е 0. Това е едно от най-големите поражения за Москва.

Превръщането на енергоносителите в оръжия и циничното енергийно изнудване на партньорите е това, което лиши Русия от най-привлекателния и географски достъпен пазар за Русия.

Като се имат предвид обстоятелствата, абсолютното мнозинство от европейските страни успешно се адаптираха към подобни промени. Днес нашата обща задача е да подкрепим Молдова в периода на енергийна трансформация. Трябва да търпим и истерията на някои европейски политици, които предпочитат мафиотски схеми с Москва вместо прозрачна енергийна политика.

Надяваме се и на увеличаване на доставките на американски газ за Европа, както президентът Тръмп вече говори. Сътрудничеството и максималните оферти от партньори на пазара ще направят възможно цените да бъдат по-удобни. Колкото повече газ има на пазара от истински партньори на Европа, толкова по-бързо ще бъдат преодолени и последните негативни последици от европейската енергийна зависимост от Русия”, написа украинският президент Володимир Зеленски в Телеграм.

Газопроводът от Русия през Украйна излиза на територията на Словакия, която продължава да настоява да получава руски газ по него. В тази връзка словашкият премиер Робърт Фицо даже ходи до Москва, размени остри реплики с украинския президент Володимир Зеленски  и заплаши с ответни мерки. "След 1 януари ще оценим ситуацията и възможните ответни мерки срещу Украйна. Ако бъде неизбежно, ще спрем подаването на електричество, от което Украйна се нуждае при изключване на мрежата си", каза той.

Фицо нарече решението за прекратяването на транзита "изключително скъпоструващ жест" и призова ЕС да окаже натиск върху Украйна да преразгледа решението си. Това обаче не се случи. Визитата на Фицо в Москва бе разкритикувана от повечето членове на ЕС, а Полша обеща, че ще компенсира вноса на ток за Украйна, ако Словакия наистина реши да предприеме такива стъпки и се стигне до дисбаланс.

"Изглежда Путин е заръчал на Фицо да открие втори енергиен фронт срещу Украйна за сметка на интересите на народа на Словакия. Напомняме му, че първо, подкрепата на престъпната руска агресия е абсолютно аморална. Второ, недалновидната политика на Фицо вече остави народа на Словакия без компенсации за загубата на транзита на руски газ и може да го лиши от 200 млн. долара годишно, които Украйна плаща за вноса на електричество", отвърна украинският президент Володомир Зеленски.

Словакия е от ключовите партньори на Украйна в сферата на енергетиката, припомня BBC. В резултат на руските ракетни удари са унищожени над 80% от енергийните обекти в Украйна. Директорът на "Укренерго" Володимир Кудрицки каза, че Украйна ще преживее зимата без дълги спирания на тока благодарение на вноса на ток от Европа.


Драма

Засега единствените, които са сериозно засегнати от спирането на транзита, са жителите на самопровъзгласилата се проруска "република" Приднестровие. Там спряха парното и горещата вода на всички сгради с изключение на болниците и учрежденията за социална защита. Ток засега има, тъй като разположената на територията на Приднестровието Молдовска електростанция има запаси от въглища за около 50 дни.

До тази ситуация се стигна, след като "Газпром" отказа да доставя газ в Молдова по друг маршрут извън Украйна, докато страната не плати "исторически дълг" от 700 млн. долара. Кишинев отказва да признае сумата и се позовава на международен одит, който установява, че дългът може да е максимум 8 млн. долара. Друго трасе към Приднестровието, освен през Молдова, няма.

За самата Молдова проблемът е по-малък, тъй като от няколко години тя не купува гориво от "Газпром" за собствени нужди. Но пък получаваше евтина електроенергия от Приднестровието, която се произвеждаше от руски газ. Сега тези доставки са прекратени. Затова в Молдова бе обявено извънредно положение в енергетиката и бяха въведени мерки за икономия на електроенергия - например обществените и търговските помещения трябва да намалят вътрешното си осветлени с поне 30% от 1 януари. Изключва се и всякакво декоративно, архитектурно и рекламно осветление. В жилищните сгради трябва да се избягва ползването на асансьор от 07:00 до 11:00 и от 18:00 до 23:00 заради риск от засядане при екстрено спиране на тока.

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини