От х:

Днес в x:

5-те най-големи технологични иновации за 2024

С наближаването на края на годината е добър момент да се замислим за някои от важните моменти и събития, които се случиха в индустрията на потребителските технологии през последните 12 месеца. От хипнотизиращи дисплеи и запомнящи се провали до отлични нови продукти и всичко, свързано с изкуствения интелект, 2024 г. не донесе липса на интриги - предимно за добро, но в някои случаи и за лошо.

5. Meta Orion
Въпреки че годината беше добра за умните очила Ray-Ban Meta, които възпроизвеждат музика, заснемат съдържание и работят с изкуствен интелект на Meta, няма как да не се отбележи и значимостта на Meta Orion. Демонстрирана по време на Meta Connect 2024, концепцията на очилата за AR (добавена реалност) Orion постига нещо, което малко други подобни устройства с добавена реалност са успели да направят. От игра на пинг-понг до следване на рецепта в кухнята и мултитаскинг между приложенията, Orion е силен показател за това, което Meta планира в потребителското пространство. Въпреки че очилата все още могат да изглеждат доста тромави, докладите сочат, че някакъв хибрид между тях и това, което сега имаме в кобрандираните очила Ray-Ban, ще се появи още през 2025 г. Само си представете си сегашните Ray-Ban Meta с дисплей.

4. Революцията на умните пръстени

Тази година безспорно беше годината на умния пръстен. Вече не е единственият вариант, който купувачите могат да купят. Най-забележителният нов продукт е Samsung Galaxy Ring, който не само се разпродаде за броени дни, но и въведе някои интересни функционалности, които не сме виждали досега за умен пръстен. Вграден в Samsung Health и без членски внос, не е чудно, че това е един от най-големите продукти за тази година. Жалко за Samsung, че Oura открадна обратно вниманието с дългоочакваното пускане на Oura Ring 4, който бързо се превърна в любимо  ежедневно устройство за много ентусиасти. По-голямата история, на която трябва да се обърне внимание, обаче е, че сме на етап, в който умните пръстени са почти толкова способни, колкото някои смарт часовници, в по-дискретен и по-дълготраен вид. ция.

3. Войната между ИИ асистентите

Надпреварата за най-добрия гласов асистент с изкуствен интелект е в ход и това със сигурност е една от ключовите области, в които очакваме да видим иновации през 2025 г. За 2024 г., видяхме ключовото стартиране на възможностите за преобразуване на реч в глас на ChatGPT Advanced Voice. Meta AI Voice също впечатли по подобен начин, въпреки че все още използва преобразуване на текст за изчисляване на отговорите. Станахме свидетели и на подобрения в безплатната версия на Gemini Live Voice mode, която дава на потребителите на Android свободен достъп за проучване на идеи, брейнсторминг и обсъждане на теми в реално време. Siri най-накрая получи и контекстуална осведоменост, но тя далеч не е толкова напреднала или разговорна като ChatGPT или Gemini Live. Между по-реалистичните гласове, по-естествените потоци от разговори и по-голямата пропускателна способност за сложни запитвания, гласовият изкуствен интелект е много убедителен.

2. Apple Vision Pro

С това темпо пускането на Apple Vision Pro изглежда като преди цял век. Но не, през февруари 2024 г. по магазините се появи амбициозният хедсет за смесена реалност на Apple на стойност 3500 долара. И не след дълго излязоха новините за забавяне на доставките и връщане на стоки, по-високо от средното. Въпреки неговата иновативност обаче, високата цена не стана по-лесна за преглъщане, дори и с пускането на VisionOS 2, която донесе още по-голям виртуален дисплей и повече възможности за персонализиране на потребителското изживяване. Може да се твърди, че всеки трябва да вкуси от въодушевлението на Vision Pro поне веднъж (можете да си поръчате безплатна демонстрация в Apple Store), за да види защо технологичните ентусиасти са впечатлени. Реално погледнато обаче, през 2025 г. ще се нуждаем от по-евтин Apple Vision Pro, ако такова устройство има някакъв шанс да стане масово.

1. Sora вдъхва живот на видеото с изкуствен интелект

Начело на списъка с най-големите технологични иновации за 2024 г. е още една позиция, свързана с ИИ, но кой е изненадан? В годината, в която имаше толкова много новини за ИИ, че на практика ни бяха натъпкани в гърлата, има един продукт, който успя да взриви колективните ни умове: Sora, моделът за създаване на видеоклипове на OpenAI. Вече е на разположение на абонатите на ChatGPT Plus и ChatGPT Pro, Sora превръща писмени подкани във видеоклипове с продължителност от 3 до 5 секунди. Теоретично тези малки видеоклипове могат да бъдат свързани помежду си, за да се създадат по-дълги, многоминутни визуализации с последователна сюжетна линия. Макар че е невероятно да експериментирате с инструмент, който бързо генерира идеи от главата ви в реални клипове (около 5 минути), има какво да се подобри. И все пак, ако има нещо от този списък, което е препоръчително за технологичните ентусиасти да се изпробва, то е това

 

Източник: dariknews.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини