От х:

Днес в x:

БДЖ упорито не иска да плаща на пътниците за закъснения и инциденти

Вече 15 години България отлага влизането в сила на ключови права на пътниците в жп транспорта. Този месец изтече трета поредна 5-годишна дерогация от прилагането на европейски регламент, свързан с поемането на финансова отговорност за закъснения или отменени влакове. В тази връзка страната ни за пореден път е поискала изключение, което не може да бъде по-дълго от 5 години.

Това показа проверка на "Сега" относно изтичането на дерогациите по стар регламент на ЕС за правата на пътниците в жп транспорта, приет през 2007 г. и в сила от 3 декември 2009 г. По този документ последната дерогация за България изтече преди броени дни, на 3 декември. Регламентът междувременно е заменен от нов през 2021 г., като и по него страната ни е поискала 5-годишно изключение. Така за пореден път "БДЖ Пътнически превози" и страната като цяло са отложили поемането на ясни отговорности за компенсация на пътниците при големи закъснения и отмяна на влакове.

Страната ни няма да прилага всички текстове, свързани с финансови компенсации при инциденти или големи закъснения и отмяна на влакове, става ясно от таблицата с допуснати изключения, публикувана от Европейската комисия. Един от текстовете, които не важат у нас, е свързан с авансовите плащания при наранени или починали пътници. Такива плащания се предоставят не по-късно от 15 дни след установяване на самоличността на пострадалото лице, като при смъртен случай компенсацията не може да е по-ниска от 21 000 евро на пътник.

Изключение за България е допуснато и за прилагането на текстовете от регламента, свързани с финансови обезщетения при големи закъснения. При закъснения от 60 до 119 минути пътниците имат право на минимално обезщетение от 25% от цената на билета, както и минимум 50% при закъснения от 120 минути нагоре. Ред за изчисляване на обезщетенията е предвиден и в случай, че пътникът пътува с абонаментна карта. Наред с компенсирането на пътниците при големи закъснения, е предвидено и оказването на помощ под формата на предоставяне на храна, напитки или настаняване в хотел.

В отговор на въпроси на "Сега" от транспортното министерство потвърдиха, че България се е възползвала от възможността преди изтичането на старата дерогация да предвиди изключение от правилата за допълнителен период. "В резултат на това България е изпратила искане до Европейската комисия за дерогация по прилагането на членове от новия Регламент (ЕС) № 2021/782. Изключенията са публикувани на 14.11.2024 г. от Европейската комисия (https://transport.ec.europa.eu/document/download/e4c5f6a0-9a4b-41ce-bb81-f3bb542ac8a7_en?filename=rail_passengers_summary_table.pdf). Те се отнасят до изисквания за авансово плащане на обезщетение, отговорност за закъснения, пропуснати връзки и отменяне, обезщетяване, помощ относно предоставяне на храна, напитки и настаняване. Тези изключения ще се прилагат до 2029 г.", уточняват от транспортното министерство.

Прилагането на тези нови права и задължения за пътници и жп оператор ще трябва да бъдат уредени и със законови промени. "Санкциите, които се прилагат при нарушения на стария регламент от 2007 г., са предвидени в Закона за железопътния транспорт. В момента в МТС се изготвя проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за железопътния транспорт, в който ще бъдат разписани разпоредби, осигуряващи мерки за прилагането на  Регламент (ЕС) 2021/782", посочват от министерство на транспорта и съобщенията. 

 
Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини