От х:

Днес в x:

Колко вредни могат да бъдат хранителните добавки

Срещу умора или за повече мускули: мнозина посягат към хранителните добавки. Според експертите обаче те могат да увредят черния дроб. С някои растителни екстракти като куркума трябва много да се внимава, пише АРД.

Черният дроб работи денонощно, той е доста ефективен и издръжлив. Но това, което малцина знаят, е, че хранителните добавки могат да му навредят, пише германската обществена медия АРД.

В САЩ, където всеки пети случай на чернодробно увреждане е причинен от хранителни добавки или билкови лекарства, са изследвали ефекта върху черния дроб от шест растителни екстракта в хранителните добавки. Авторите на Националното проучване на здравето и храненето предупреждават, че екстрактите от куркума, гроздовиден ресник и зелен чай могат да имат токсичен ефект върху черния дроб, както и екстрактите от тамаринд, червен ориз и аюрведа ашваганда.

Екстрактът от куркума е опасен?

Пазарът процъфтява и в Германия: по официални статистически данни три четвърти от германците приемат хранителни добавки. От тях 15 процента използват растителни хранителни добавки.

Куркумата е особено популярна. Куркуминът, съдържащ се в нея, може да подпомогне храносмилането и действа леко противовъзпалително, но често причинява и увреждане на черния дроб, пише АРД.

Омазнен черен дроб

Около една трета от германците има омазнен черен дроб. Това е свързано с начина на хранене и често остава незабелязано. Високата консумация на алкохол също е от значение - черният дроб се втвърдява и се възпалява, като по този начин нараства рискът от токсичен ефект, обяснява доктор Райнер Гюнтер от Университетската клиника в Кил. „Допълнителните увреждания могат да убият клетките, които все още работят добре“, казва той за АРД.

Здравият черен дроб също може да реагира в зависимост от генетичната предразположеност, предупреждава фармакологът професор Мартин Смолих  от Института по хранителна медицина в Любек. „При някои хора дори съвсем малки дози водят до такова увреждане на черния дроб, защото роля играе и имунната система. Други се нуждаят от много по-големи дози, но като цяло това не може да се предвиди“, добавя той.

Безопасните дози често се превишават

В повечето случаи по-високата доза означава и по-висок риск. Федералният институт за оценка на риска в Берлин определя безопасните максимални количества за хранителните добавки. За куркумина е препоръчително да се консумират не повече от три милиграма на килограм телесно тегло на ден за по-дълъг период от време. За човек, тежащ примерно 80 кг, това са 240 милиграма на ден. А хранителните добавки често са с по-високо съдържание: някои капсули съдържат 400 милиграма, понякога дори хиляда, а освен това обикновено се приемат по няколко на ден.

Особено внимание се изисква, когато производителите използват добавки, за да улеснят усвояването от организма. В случая с куркуминовите препарати това често става с помощта на пиперин. Той блокира разграждащите ензими в червата и по този начин дава възможност на повече куркумин да премине в кръвта през чревната лигавица.

Контрол почти няма

Официално хранителните добавки се считат за храни. Но - за разлика от лекарствата - те не се тестват за ефикасност и безопасност, а страничните ефекти не се регистрират систематично. Следователно броят на недекларираните случаи на увреждане на здравето може да бъде значително по-голям, смятат експертите.

Заради липсата на достатъчно данни, от Федералния институт за оценка на риска не могат да препоръчат максимални количества, например за екстракта от гроздовиден ресник, за който се твърди, че помага при симптоми на менопауза, или за ашваганда, използвана за лечението на тревожност и нарушения на съня - въпреки че при тях са установени рискове за здравето, научаваме още от АРД.

Взаимодействието с лекарствата

Д-р Гюнтер съветва да не се купуват хранителни добавки в интернет, защото те често съдържат недекларирани вещества. „Имаме случаи, при които в капсули с куркумин или ашваганда е установено съдържание на болкоуспокояващи - за да се почувствате по-добре“, казва той и добавя, че комбинацията от болкоуспокояващи и куркумин е вредна.

Професор Смолих също предупреждава за такива взаимодействия - например при лекарства за разреждане на кръвта, за понижаване на холестерола и болкоуспокояващи. Особено внимание се изисква при сериозни заболявания като раковите. „Куркуминът например действа директно в червата и може да отслаби ефекта на някои противоракови лекарства“, казва той за АРД.

По думите му хранителните добавки не представляват опасност само ако се използват умерено в кухнята - под формата на подправки или в чайове. Експертите обаче предупреждават да не се приемат безкритично растителни хранителни добавки. Чак когато черният дроб е сериозно увреден, се проявяват и симптоми като пожълтели очи, оцветена урина или постоянна умора. Това е така, защото черният дроб страда безмълвно, пише още АРД.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини