От х:

Днес в x:

Жалба спря мегапоръчката за пътни ремонти за 2.25 млрд. лева

Агенцията за обществените поръчки видя проблеми, КЗК - не

Обществената поръчка за основен ремонт на пътища на агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) за 2.25 милиарда лева без ДДС, обявена в навечерието на седмите поред парламентарни избори, е спряна след жалба на „Парсек Груп“. Това става ясно от регистъра на обществените поръчки, показа проверка на Mediapool.

За първи път в съвременната си история АПИ прави поръчка за основни ремонти на пътища за 4 години, която е разделена на девет обособени позиции - по две или три съседни области в един лот. Новата схема предвижда по всяка обособена позиция да бъдат избрани до трима изпълнители, с които АПИ ще подпише рамкови споразумения. След това чрез вътрешен подбор, по непрозрачен начин, ще се избира изпълнителят на основния ремонт за определен пътен участък.

„В документацията за участие в процедурата са заложени дискриминационни и противоречиви изисквания, които необосновано ограничават участието на стопанските субекти“, се казва в жалбата на „Парсек Груп“ до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

„Тази поръчка е направена, за да се ликвидира конкуренцията в пътното строителство и да няма търгове за основен ремонт. След четири години никой няма да има референции за ремонт на републиканска пътна мрежа, освен спечелилите търга. Това обрича малките и средните компании да са вечните доставчици на материали и техника, защото те се наемат от големите по тази схема, така както стана със строителството на магистрала „Хемус“, коментира Бончо Бонев, управител на „Парсек Груп“ пред Mediapool.
Спирането на поръчката

Най-вероятно решението на АПИ за спирането на поръчката е временно. Причината - КЗК е отхвърлила искането на „Парсек Груп“ за налагане на временна мярка за спиране на поръчката с определение от 28 ноември, показа проверка на Mediapool в КЗК.

Няма да обжалвам акта на антимонополния орган пред Върховния административен съд и въпрос на време е АПИ да възобновят обществената поръчка, прогнозира управителят на „Парсек Груп“ Бончо Бончев.

Към момента намеренията на ръководството на АПИ, което публично се показва рядко, не са ясни. Mediapool е отправила запитване до пътната агенция.

Мегапоръчката беше определена като „скандална“ от редица фирми в бранша заради ограничителните условия в нея - свръх високо изискване за оборот от 500 млн. лв., на което могат да отговорят едва няколко компании, ограничително изискване за основен ремонт на 100 км републикански пътища, както и неясните критерии за оценяване на офертите.

Въпреки че непрекъснато се говори против корупцията, тази странна обществена поръчка не предизвика интереса на политическите партии. В същото време Европейската комисия спря второто плащане за над 1.2 милиарда лева по Плана за възстановяване и устойчивост, тъй като България не е изпълнила една от ключовите си реформи относно обществените поръчки - повече прозрачност и намаляване на броя на поръчките с един кандидат.
АОП с резерви към процедурата

Резерви по отношение на търга има Агенцията за обществените поръчки, която е направила предварителен контрол на изискванията и критериите за оценка на офертите.

След становището на АОП, пътната агенция коригира единствено изискването за основен ремонт на 100 км републикански пътища, като добави, че ще зачита и превантивните пътни ремонти, като кърпенето на дупки.

Последва второ становище на АОП, в което се отчита, че са направени корекции в тръжните документи, но „по същество е запазен подходът за оценка на офертите“.

Агенцията за обществените поръчки констатира, че „не е предвидено офертите да се сравняват, като се търсят и оценяват определени предимства в отделните предложения“. Става въпрос за вътрешния подбор на изпълнител, който ще е далеч от очите на обществеността и на практика ще става тайно, така както бяха раздадени договорите за дострояването на магистрала „Хемус“ по време на третото правителство на ГЕРБ.

АПИ ще оценява кандидатите с комплексна оценка. Според АОП обаче пътната агенция трябва да докаже, че е спазила ограничението, свързано с „качествените показатели, които са количествено неопределими“. Начинът за тяхното оценяване от комисията трябва да стане с конкретна стойност чрез експертна оценка, като не се допуска оценяване на пълнотата и подхода при представяне на информацията, както и че различните обстоятелства, за които се присъждат точки по показателя, са свързани с постигане на по-високо качество съгласно Закона за обществените поръчки (чл. 70, ал. 7).

Този субективен критерий вълнува и пътните фирми, става ясно от зададените въпроси до АПИ. От отговорите става ясно, че пътната агенция ще оценява „въображаеми“ оферти, тъй като АПИ не е предоставила никакви чертежи, количествени сметки и подробни ведомости.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини