Съдия Владислава Цариградска е носителят на голямата награда „Човек на годината“ 2024. Правозащитните награди „Човек на годината“ на Българския хелзинкски комитет (БХК) бяха връчени за седемнайсти път на 9 декември в навечерието на Международния ден на правата на човека. Единайсет личности и организации бяха отличени, като голямата награда отиде при съдия Цариградска. Обявяването ѝ беше посрещнато с продължителни аплодисменти и ставане на крака.
„Нейната личност е от изключителна важност, за да можем всички ние все още да имаме надеждата, че правовата държава има своето място тук“, заяви при връчването на отличието Адела Качаунова, съпредседател на БХК и председател на журито на „Човек на годината“.
„Приемам наградата с благодарност от името на всички мои колеги, на всички съдии, които не са позволили гръбнакът на българското правосъдие да бъде прекършен“, каза Цариградска в словото си. „Много български съдии са готови да носят и носят отговорността на съдебната власт, за да бъдат гаранти за справедливостта и правата, включително на най-уязвимите. Аз се занимавам с мафията и главните прокурори по принуда, моята професионална стихия и страст е защитата на най-уязвимите и маргинални групи“, сподели още тя.
Тази година журито отличи единадесет личности и организации с осем специални приза, две равностойни подгласни награди и голямата награда „Човек на годината“. Снимки на всички наградени можете да свалите от следния линк: Церемония „Човек на годината 2024“ - снимки на наградените. Официален фотограф на събитието беше Боряна Пандова.
Носители на подгласна награда станаха преподавателите и учените, които се подписаха срещу промените в Закона за предучилищното и училищното образование. „С гордост се изправям пред вас, за да кажа, че тези учители ни дадоха голяма надежда“, каза Виктория Бисерова, университетски преподавател и представител на отличените.
Другата подгласна награда отиде при фондация „Мисия криле“ за разследванията им на случаи на насилствено отблъскване на търсещи закрила и множество случаи на загинали мигранти. Председателят на фондацията Диана Димова посвети наградата на бежанците, загубили живота си в търсене на сигурност: „Като социален работник никога не съм си представяла, че ще се наложи да организирам едни от най-трагичните моменти в живота на едно семейство – да погребат своето дете или да изпратим тялото там“, сподели тя.
Ето списъка на отличените с препратка към пълния текст на номинацията на всеки от тях:
Голямата награда „Човек на годината“ – съдия Владислава Цариградска - номинирана и наградена за активната си дейност за изобличаване на нерегламентираните взаимоотношения и зависимости в съдебната власт и за устойчивата си работа в подкрепа на правата на човека и върховенството на правото в България.
Подгласна награда – Преподавателите и учените, които се подписаха срещу промените в Закона за предучилищното и училищното образование – отличени за активната си позиция срещу промените, стигматизиращи ЛГБТИ хората, и в защита правото на свобода на изразяване и недискриминация в рамките на образователния процес.
Подгласна награда – Диана Димова и фондация „Мисия Криле“ – отличени за разследванията им на случаи на насилствено отблъскване на търсещи закрила и множество случаи на загинали мигранти, чиито тела са изоставени в горите на Странджа, както и за устойчивата им хуманитарна дейност в подкрепа на хората от уязвими групи в Стара загора и региона.
Специален приз „Рицар на истината“ – Антикорупционен фонд – отличени за изобличаването на действията и бездействията на прокуратурата по разследването „Осемте джуджета“ и за дългогодишната си дейност по осветляване на мащабни корупционни практики и застъпничество за върховенството на правото.
Специален приз „Застъпник на годината“ – Тома Белев – отличен за разследването си за управлението на водните ресурси, в което за първи път бяха събрани и обобщени данни за мащаба на нарушения достъп до питейна вода в България.
Специален приз „Активист на годината“ – Мая Донева – отличена за кампанията ѝ „Be disappointing“ (Бъди разочароваща), с която осветлява практиките за различно заплащане на мъжете и жените за една и съща работа, и мотивира жените да защитават правото си на равностойно заплащане.
Специален приз „Журналист на годината“ – Венелина Попова – отличена за разобличаването на изборните злоупотреби от страна на кмета на община Гълъбово и за систематичната си журналистическа работа в отстояването на правата на човека и върховенството на правото.
Специален приз „И сам воинът е воин“ – Димитър Площаков – отличен за методичното събиране на информация, с която доказва, че официалните данни за чистотата на въздуха умишлено не отразяват обективното му състояние, което е причина за над 10 хиляди смъртни случая годишно.
Специален приз „Постоянство и храброст“ – адв. Калин Ангелов – отличен за неотстъпчивата си битка за правото на българските пациенти на достъп до канабис за медицински нужди, както и за усилената доброволна работа за защита правата на неправомерно преследваните за употреба на марихуана.
Специален приз „Дигитален будител“ – Мими Шишкова – отличена за активната си дейност за популяризиране на демократичните ценности и характеристиките на правовата държава.
Специален приз „Вдъхновение“ – Димитринка Георгиева – отличена за усилията си за десегрегиране на училищата в община Варна и устойчивата си дейност за достъп до качествено образование на децата от ромската махала във варненския квартал кв. Аспарухово.
В рамките на кампанията „Човек на годината“ 2024 постъпиха над 120 предложения за хора и организации.
След внимателен подбор финалистите в тазгодишната кампания „Човек на годината“ са 47. Можете да видите всички финалисти с мотивите за номинирането им на страницата на кампанията: https://humanoftheyear.org/?p=12418
Отличените сред тях бяха избрани от жури в състав:
Адела Качаунова – съпредседател на БХК и председател на журито
Моника Маринова – представител на носителите на голямата награда Човек на годината 2023
Георги Богданов – изпълнителен директор на Националната мрежа за децата
Мария Черешева – председател на Асоциацията на европейските журналисти в България
Деница Любенова – председател на ЛГБТИ организация „Действие“
Петко Петков – съдия
Юлия Георгиева – председател на Център за хуманни политики
Теодора Крумова – програмен директор в Център за междуетнически диалог и толерантност Амалипе
Христо Панчев – климатичен активист, координатор в инициативата „Зелено възстановяване на Украйна“ на „Грийнпийс“ за Централна и Източна Европа
Надежда Цекулова – директор програма Кампании и комуникации БХК