Парижкият архиепископ Лоран Юлрик, който държеше жезъл, издялан от обгорели от пожара греди, в събота вечер символично даде начало на церемонията по откриването на реставрирания "Нотр Дам" с три звучни потропвания по портите на катедралата, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Ние преоткрихме какво могат великите нации - да постигат невъзможното", каза френският президент Еманюел Макрон на церемонията в катедралата, която беше възстановена за 5 години, след като беше опустошена от пожар през април 2019 г. Той говори за волята, за надеждата, за едно невиждано братско сплотяване на хората, за да бъде възстановен храмът.
Макрон изрази "благодарността на френската нация" за реконструкцията на "Нотр Дам".
"Трябва да пазим като съкровище този урок, който показа нашата крехкост, смирение и решителност, и никога да не забравяме колко много е важен всеки човек и колко много величието на тази катедрала е неразривно свързано с работата на всички", заключи Еманюел Макрон.
Преди това той посрещна държавни и правителствени ръководители, знатни персони, сред които новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, украинският президент Володимир Зеленски, британският принц Уилям и др. На грандиозната церемония по официалното отваряне на реставрираната катедрала присъстват 1500 високопоставени гости, отбелязва Асошиейтед прес.
По време на церемонията архиепископът на Париж благодари на Макрон за спазеното обещание да бъде възстановен храмът за 5 години и на меценатите и над 340 000-те донори, помогнали това да се случи, предаде "Франс 24". Специални благодарности имаше и за пожарникарите, гасили пожара преди 5 години. Прочетено беше и послание от папа Франциск, който призова достъпът до храма да остане безплатен.
По-късно вечерта Макрон даде официална вечеря за гостите. Заради лошото време в Париж концертът, с който приключи церемонията, бе излъчен на запис, направен предходната вечер, а не се проведе на живо, както бе първоначално планирано.
В записа на концерта, направен пред катедралата, участваха филхармоничният оркестър на "Радио Франс", дирижиран от венецуелският диригент Густаво Дудамел, китайският пианист Лан Лан, южноафриканското сопрано Прити Йенде, тримата изпълнители Клара Лусиани, Виане и Гару, които са много популярни във Франция, френско-бенинската певица Анжелик Киджо, ливанската певица Хиба Тауаджи, френската оперна прима Жюли Фюш, американският челист от китайски произход Йо-Йо Ма, който е роден в Париж, американският рапър Фарел Уилямс и др.
В храма в събота вечер за първи път от 5 години насам отекна и органът, който беше пощаден от пожара през 2019 г.
За президента Макрон, който се застъпи за амбициозния петгодишен график на реставрацията, това е рядък момент на единство на фона на дълбоката вътрешнополитическа криза във Франция и заплахите, пред които е изправено президентското му наследство. Церемонията се превърна в значимо дипломатическо събитие, коментира АП.
Освен това реставрираната катедрала отваря врати във времена на глобални вълнения, когато в Украйна и Близкия изток се водят войни. На фона на това разделение възкръсването на катедралата се превръща в рядък символ на устойчивост и единство.
"Нотр Дам" не е просто френски паметник - тя е великолепен знак на надеждата", каза управителят на катедралата Оливие Рибадо Дюма. "Това, което изглеждаше невъзможно, стана реалност", допълни той.
Събирането на световните лидери в Париж отразява значението на катедралата като светилище на общото наследство и напомняне за непреходната сила на вярата. Украинският пастор Андрий Морквас, който присъства на първата си меса в "Нотр Дам" от повече от десетилетие, намери надежда във възраждането на катедралата. "Бог е могъщ, Той може да промени нещата", каза Морквас.