От х:

Днес в x:

Правителството на Нидерландия ни пуска в Шенген

Очаква се съгласие и на парламента, което да разчисти окончателно пътя ни

Правителството на Нидерландия предлага страната да се съгласи с присъединяването на България към Шенгенското споразумение и по суша.

Министърът на правосъдието и сигурността Давид ван Веел внесе с писмо в долната камара на парламента в Хага позициите на страната по дневния ред на предстоящия на 12 и 13 декември 2024 г. Съвет „Правосъдие и вътрешни работи“ (ПВР) в Брюксел. Това е направено съгласно националното законодателство.

Депутатите могат да подложат въпроса на гласуване - или в парламента, или в ресорната парламентарна комисия. Но дори да кажат „не“, правителството има правото да не се съобрази с вота. Другата възможност е изобщо да няма дискусия.

Нидерландският парламент трябва да обсъди темата на 11 декември. На този етап очакванията са да няма несъгласие с позицията на правителството, споделиха за Клуб Z източници от Хага.

В такъв случай това ще означава, че ще падне и последната пречка пред присъединяването ни към Шенген по суша.

Това трябва да бъде решено на 12 декември в Брюксел, по време на Съвет „Вътрешни работи“.

Заради Австрия и Нидерландия през 2022 г. България и Румъния не бяха приети в Шенген.

През миналата година Нидерландия оттегли възраженията си, които имаше само срещу България. Австрия обаче остана против и в резултат двете страни бяха приети в Шенген, но само по въздух и вода. Това стана на 31 март т.г.

На 22 ноември Австрия оттегли възраженията си, след като с помощта на унгарското председателство на Съвета на ЕС бе подписано споразумение с България и Румъния.

При очакваното положително решение в Брюксел двете страни ще се присъединят към Шенген по суша от 1 януари 2025 г. Според споразумението сухопътният контрол по границата между двете държави и по тази между Унгария и Румъния се запазва поне още 6 месеца. Той обаче няма да се извършва както сега и на съществуващите в момента ГКПП. Проверките ще стават предимно на случаен принцип и по сигнал. Те могат да се правят във вътрешността на страните.

В писмото на нидерландското правителство до парламента между другото се казва следното:

„По искане на Нидерландия през 2022 г. и 2023 г. в България бяха проведени три допълнителни проучвателни мисии, ръководени от Европейската комисия. Предвид многократно наблюдаваните положителни резултати, както и значителния напредък в областта на върховенството на закона, през декември 2023 г. Нидерландия стигна до извода, че поставените условия са трайно закрепени и в България. Въпреки това Нидерландия постоянно дава да се разбере, че наблюдението, чрез съществуващите механизми остава желателно след присъединяването към Шенген, както в областта на управлението на границите, основните права, така и по отношение на върховенството на закона. Това също е предвидено.

По време на Съвета по правосъдие и вътрешни работи от 10 и 11 октомври Румъния и България представиха усилията си в отговор на декларацията, приета през декември 2023 г. Например Румъния и България са се ангажирали с по-нататъшно укрепване на управлението на външните граници чрез финансови инвестиции и инвестиции в персонал. Направени са инвестиции и по линия на Дъблинското сътрудничество с други страни членки, а България и Румъния дадоха енергичен старт с прилагането на Пакта.

Правителството отбелязва, че Румъния и България отговарят на изискванията и също така са внедрили допълнителни подобрения в граничния контрол. Следователно кабинетът може да се съгласи по време на този Съвет по правосъдие и вътрешни работи за завършване на поетапното присъединяване към Шенген на Румъния и България.”

 

Източник: ClubZ

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини