От х:

Днес в x:

10 от най-лошите изобретения в света

Около нас има безброй удивителни изобретения, които са направили живота ни по-лесен – в момента четете това на едно от тях. Но не всички изобретения са добре обмислени и полезни. Някои не изпълняват предназначението си, а други са толкова функционални, колкото вълнена подводница. Някои са създадени с добри намерения, докато други се появяват, за да запълнят несъществуваща ниша с надеждата за печалба.

Палто-парашут

Франц Райхелт се снима с парашутния костюм, който той е проектирал. Кредит: Ullstein Bild/Getty Images

Франц Райхелт се снима с парашутния костюм, който той е проектирал. Кредит: Ullstein Bild/Getty Images

Франц Райхелт бил шивач по професия, но в ранните дни на пилотираните от човек полети той се вдъхновил да създаде костюм, който пилотите да използват като парашут. След първоначални тестове с кукли той бил толкова убеден, че дизайнът му ще работи, че през 1912 г. решил да го изпробва, скачайки от по-ниското ниво на Айфеловата кула в Париж, Франция. За жалост, съоръжението на Франц не успял да проработи и той загинал за секунди.

Капсули за кафемашина

Използвани капсули за кафемашина, безполезни и готови за депониране. Кредит: Getty Image

Капсулите за кафемашина са едно от онези изобретения, които вероятно са изглеждали като невероятна идея на чертожната дъска, но на практика са изключително разхищащи. Дори техният изобретател, Джон Силван, съжалява, че ги е създал по време на работата си за производителя на кафемашини Keurig Green Mountain.

Проучванията показват, че годишният глобален отпечатък, произведен от кафе капсулите, надхвърля половин милион тона. Някои специализирани компании предлагат услуги за рециклиране на капсулите, но не можете да ги рециклирате у дома си. А ако бъдат изхвърлени на сметище, ще са нужни 500 години, за да се разградят.

Електрическа триколка Sinclair C5

Сър Клайв Синклер пуска новото си електрическо превозно средство Sinclair C5 в двореца Александра, Лондон на 10 януари 1985 г. Кредит: Getty Image

"Синклер C5" е сред онези изобретения, които значително изпреварват времето си. Преди пускането му сър Клайв Синклер се радва на репутация на успешен изобретател и новатор, известен като бащата на домашния компютър. Създаденият от него ZX Spectrum през 1982 г. прави революция в персонални компютри и му печели международно признание.

Но когато електрическата триколка Sinclair C5 излиза на пазара през 1985 г., този успех бързо е засенчен. Удивително е, че C5 е можело законно да се управлява по пътищата във Великобритания. Въпреки това, с височина от около 80 см, всички останали превозни средства значително го надвишавали по размер, което правело управлението му много опасно.

Но това не е всичко. Батерията на Sinclair C5 имала ограничен живот и осигурявала пробег от едва 32 км, а максималната скорост била само 24 км/ч. Отзивите били изключително негативни, продажбите - ниски, а репутацията на сър Клайв Синклер претърпява сериозен удар. Днес, с напредъка в батерийните технологии, подобно превозно средство би имало много по-добър шанс за успех, ако бъде представено на пазара.

Поп-ъп реклами

Изскачащите реклами са синоним на лошо интернет преживяване. Въпреки това, те първоначално са били създадени с цел да помагат на потребителите, а не да им пречат. Те са изобретени от Итън Цукърман, който разработва изскачащите боксове като начин за рекламиране на уеб страници, без да се прави директна връзка между рекламата и съдържанието на страницата. Цукърман по-късно многократно се извинява за това изключително дразнещо изобретение, заявявайки, че "намеренията му са били добри".

Водородни дирижабли

През времената преди трансатлантическите полети със самолети на реактивни двигатели, за пътуване на дълги разстояния се е използвал морския транспорт. Но с появата на въздушните полети през началото на 20-ти век, пътуванията по света започнали да изглеждат като вълнуваща възможност. Технологията за въздушни балони също претърпява драматично подобрение и става широко разпространена като транспортно средство. 

Множество компании произвеждали дирижабли, но голямото развитие на тяхната популярност настъпило с появата на компанията Zeppelin. Те имали страхотна идея – да оборудват дирижабъл с луксозна кабина и хората да летят през Атлантическия океан бързо и удобно. В края на 20-те и началото на 30-те години на 20-ти век това станало популярен начин за пътуване от Европа до САЩ.

По-малко добра идея обаче било да се пълнят тези балони с високо експлозивен водород. Инцидентите били сравнително чести, но трагедията с Хинденбург през 1937 г. (при която 36 души загубили живота си, когато въздушният кораб експлодирал при кацане) бързо сложила край на ерата на дирижаблите.

По време на катастрофата проектите за самолети вече били напреднали, а дирижаблите като средство за дълги пътувания започнали да изглеждат много бавни и изключително опасни.

Въпреки това, дирижаблите може би ще направят изненадващо завръщане. Компании като Euro Airship и Flying Whales планират да пуснат нови екологично чисти дирижабли, които могат да обикалят земното кълбо, използвайки с около 80% по-малко гориво от самолетите. И не, те не са пълни с водород, а с незапалим хелий.

SEGA Dreamcast

SEGA Dreamcast. Кредит: Wikimedia Commons

За тези от нас на определена възраст, името SEGA все още предизвиква спомени за късни нощи, опитвайки се да завършим Sonic the Hedgehog преди лягане. Но когато Dreamcast излезе през 1999 г., SEGA вече започваше да изглежда като сянка на бившето си величие.

Предишната конзола на SEGA, SEGA Saturn, е катастрофа заради огромния успех на Playstation на Sony, който значително променя игровите стандарти и подкопава Saturn при пускането му през 1995 г.

Dreamcast изглежда добре на хартия със своето иновативно управление и онлайн игри. Но липсата на заглавия от трети разработчици и пускането на Playstation 2 на Sony слагат край на SEGA като производител на конзоли през 2001 г.

Други забележителни неуспехи в жанра на компютърните конзоли включват Pippin на Apple през 1996 г. Да, Apple прави игрова конзола, която е смятана за ужасно слаба – струваща 599 долара (еквивалентно на 1,100 долара през 2022 г.), машината е имала процесор с честота 66 MHz (около 7,000 пъти по-малко мощен от съвременен компютър на Apple).

Дъвка

Макар че дъвката съществува от хиляди години, съвременната версия на дъвката е с нас от 1848 г., когато първата търговска дъвка е пусната в продажба. В 1860-те години се добавят ароматизатори, за да се увеличи привлекателността й, но истинският бум настъпва през 20-ти век. Тя може да бъде намерена навсякъде, от долната част на училищните чинове до устата на много футболни треньори.

Една от основните съставки в съвременната дъвка е полиетилен ацетат, вид пластмаса, която е много трудна за премахване, когато влезе в контакт с обувки и тротоари. Това също я прави много скъпа за премахване.

За щастие, ново поколение дъвки без пластмаса започва да се появява, което означава, че вече няма да се чувстваме толкова виновни, когато се наслаждаваме на дъвченето.

Betamax видео

Повечето неуспешни изобретения се провалят, защото не са добре обмислени. Но в света на домашните видео системи, Betamax системата на Sony всъщност е била много по-добра по отношение на качеството на картината в сравнение с конкурентната Video Home System (VHS). Въпреки това, тя не се продава добре поради възприемането на VHS от филмовата индустрия за възрастни, както и по-високата цена на самата система.

Въпреки че е пусната през 1975 г., Sony спира да произвежда Betamax касети едва през 2016 г., което я прави любопитен пример за сравнително неуспешен продукт с много дълъг живот.

Пластмасови торбички

Когато шведският инженер Стен Густаф Тулин изобретява пластмасовата торбичка през 1965 година, тя била възприета като предмет, който може да се използва многократно. Въпреки това, днес е трудно да не забележим, че светът се сблъсква с огромен проблем с пластмасовото замърсяване, като еднократните пластмасови торбички все още се използват в милиони бройки.

Някои проучвания прогнозират, че до 2050 година пластмасата в моретата ще надмине по тегло рибата. Еднократните пластмасови торбички убиват морския живот и им отнема векове да се разложат, когато бъдат погълнати от сметищата.

За щастие, броят на новите еднократни торбички, които се раздават, намалява през последните години благодарение на въведената такса за всяка използвана торбичка. Освен това, все повече търговци на дребно преминават към биоразградими торбички, за да намалят негативното въздействие върху околната среда.

Apple Newton

Хартията и писалката са класическа комбинация. Но през началото на 90-те години Apple решава, че светът се нуждае от съвременен вариант. Проблемът е, че полученият таблет Apple Newton е скъп и в повечето случаи неуспешен. Разпознаването на ръкописен текст е толкова лошо, че става синоним на твърде амбициозна и безполезна технология.

Това са били трудните години за Apple, преди ерата на iPod и iPhone. Стив Джобс е изгонен от компанията през 1985 г., но е върнат през 1997 г. Като цяло първото му действие е да премахне продуктите от серията Newton.

Източник: nauka.offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини