От х:

Днес в x:

Европейски сателити скоро ще създадат перфектно изкуствено слънчево затъмнение

Proba-3 ще разположи два космически кораба за формиране на изкуствени слънчеви затъмнения по желание.

Индийската организация за космически изследвания (ISRO) е готова да стартира дългоочакваната мисия Proba-3 на Европейската космическа агенция (ЕКА).

Proba-3 ще разположи два космически кораба за формиране на изкуствени слънчеви затъмнения при поискване. Това ще позволи на учените директно да наблюдават и изучават загадъчната външна атмосфера на Слънцето, короната.

Излитането ще се случи на борда на мощната ракета PSLV-XL на ISRO от космическия център в Шрихарикота, Индия, в сряда, 4 декември, в 10:38 GMT.

„Индийската четиристепенна пускова установка PSLV-XL е избрана поради високата си производителност, съчетана с подходяща цена за демонстрационна мисия с ограничен бюджет“, се отбелязва в съобщението на ЕКА.

Сателитите Proba-3 образуват изкуствено затъмнение. Кредит: ESA


Два космически кораба за формиране на изкуствено затъмнение

Сателитът Proba-3 ще се отдели от ракетата 18 минути след изстрелването. Наземният контролен екип в Белгия ще наблюдава изстрелването и разгръщането.

Proba-3 е уникална мисия, която включва два космически кораба, работещи заедно: първият, наречн Окултер (Occulter), който ще блокира слънцето, освен короната му, и вторият, наречен Коронограф (Coronagraph), който ще снима короната.

След като бъдат изстреляни в орбита, тези два космически кораба ще се разделят и ще се позиционират изключително близо един до друг.

Двата космически кораба ще летят на разстояние 150 метра един от друг. Дори неточност от един милиметър може да повлияе на мисията.

Двата космически кораба ще се позиционират в права линия със Слънцето. Единият космически кораб ще хвърля сянка върху другия, позволявайки подробно наблюдение на слънчевата корона.

Космическият кораб „Окултер“ ще блокира слънчевата светлина, създавайки изкуствено слънчево затъмнение. Това ще позволи на космическия кораб „Коронограф“ да наблюдава слабата външна атмосфера на Слънцето.

Слънчевата корона е изключително гореща, по-гореща от вътрешността на слънцето, област от плазма, която се простира на милиони километри в космоса.


Загадките на слънчевата корона

Пълните слънчеви затъмнения са редки събития, случват се средно веднъж на всеки 18 месеца и продължават само минути. Този кратък прозорец дава ограничени възможности на соларните учени да изучават слънчевата корона. Няколко пъти, за да зърнат пълно слънчево затъмнение, те трябва да пътуват на х8иляди километри до различни места, за да видят по-добре това рядко небесно събитие.

Proba-3 ще преодолее тези проблеми чрез създаване на изкуствени затъмнения.

Екипът на мисията на ЕКА подчертава, че тази мисия ще наблюдава „по-близо до ръба на Слънцето, отколкото който и да е предишен земен или космически инструмент, до само 1,1 слънчеви радиуса. И ще го прави в продължение на шест часа на 19 часа и 36 минути орбита.

Proba-3 ще обикаля по силно удължена орбита, простираща се на над 60 000 км от Земята.

Космическият кораб ще извършва прецизните си маневри на „горната част на тази орбита“, където гравитационното привличане на Земята е по-слабо. Това ще помогне да се сведе до минимум разходът на гориво и да се увеличи максимално ефективността на полета във формацията.

Освен това Proba-3 ще проведе и други демонстрации в орбита. Например мисията ще тества усъвършенствани техники за летене във формация, включително промяна на разстоянието между двата космически кораба и преориентирането им съвместно. Това ще симулира единичен голям космически кораб, отваряйки нови възможности за бъдещи космически мисии, които изискват летене с висока прецизност.

Според изданието на ЕКА това е първият път от 2001 г., когато мисия на ЕКА ще стартира с ракета на ISRO. Двете космически агенции са си сътрудничели за мисията за наблюдение на Земята Proba-1.

Източник: European twin satellites to create perfect artificial solar eclipse soon, Interesting Engineering

 

Източник: nauka.offnews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини