От х:

Днес в x:

Испания въвежда платен климатичен отпуск

Причина е недоволството на хората, принудени да отидат на работа в катастрофалните наводнения

Испания стана една от първите страни в света, които въведоха в законодателството си климатичен отпуск. Тка испанците ще имат право на четири допълнителни дни платен отпуск, за да избегнат необходимостта от пътуване до работа по време на извънредни метеорологични ситуации.

Тази стъпка е отговор на катастрофалните наводнения през октомври 2024 г., при които загинаха поне 224 души. Въпреки предупреждението на националната метеорологична агенция за висока степен на риск (така наречения „червен код“), тогава някои компании изискваха от служителите си да се явят на работа. Това предизвика вълна от обществено недоволство, тъй като телефонните известия от властите пристигнаха твърде късно, а предприятията заявиха, че са били недостатъчно информирани от държавните структури.

Този трагичен опит подтикна правителството да разработи нов механизъм за защита на работниците в условия на климатични извънредни ситуации. Министърът на труда на Испания Йоланда Диас подчерта, че целта на новия закон е „да се регулира работата в условията на климатична криза“ и да се изключат ситуации, в които „работникът е принуден да излага живота си на риск“.


Основни положения на новия закон

Платен климатичен отпуск: Работниците ще могат да получат до четири дни отпуск със заплащане в случай на обявяване на метеорологична тревога.

Механизъм за намаляване на работния ден: След изтичането на четиридневния период служителите запазват правото да използват намалено работното време в случай на извънредни ситуации.

Задължения на работодателите: Ако органите за извънредни ситуации обявят опасност, работодателят е длъжен да позволи на служителя да остане у дома.

Приемането на този закон се случва на фона на все по-честите и интензивни катаклизми, свързани с изменението на климата. Според министъра на икономиката Карлос Куерпо, до 2050 г. разходите, свързани с екстремни метеорологични явления, може да се удвоят. Още сега правителството е отпуснало 2,3 милиарда евро за помощ на пострадалите от наводненията.

Научните данни потвърждават, че изменението на климата допринася за зачестяването на такива бедствия. По-топлият въздух е способен да задържа повече водна пара, което води до по-интензивни валежи. Освен това, човешките фактори, като урбанизацията, липсата на ефективни защитни системи и промените в използването на земята, засилват последиците от подобни явления.


Реакции

Новият закон беше приветстван от екологични активисти и леви политици. Йоланда Диас отбеляза, че това законодателство е част от по-широка държавна стратегия за адаптация към климатичните промени. Тя също така го нарече важен сигнал срещу климатичния нихилизъм, който активно се промотира от някои политически сили, особено представители на десницата.

Въпреки това, мерките бяха подложени на критика от страна на консервативната опозиция, която се усъмни в тяхната ефективност и възможност за реализация. Противниците също така отбелязаха, че подобни инициативи може да увеличат натоварването върху малкия и среден бизнес, особено в региони с чести метеорологични катаклизми, като Валенсия и Андалусия.

Примерът на Испания вече предизвика интерес в други страни. Нововъведението беше частично вдъхновено от подобно законодателство в Канада. Това подчертава нарастващия интерес на правителствата по света към внедряване на мерки, които осигуряват не само реакция на климатични кризи, но и защита на гражданите.

Освен това Испания вече се изправя пред необходимостта да подобри своите системи за предупреждение и евакуация. След наводненията във Валенсия, където загинаха повечето жертви, местният консервативен лидер Карлос Масон призна за грешки в реагирането, но отказа да напусне поста си, позовавайки се на безпрецедентните мащаби на бедствието.

 

 

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини