От х:

Днес в x:

Земеделското министерство готви законно изсичане на 17% от горите ни

„Зелено движение“ алармира, че опасни промени ще доведат до наводнения и безводие

Политическа партия „Зелено движение“ алармира за опасни предложения на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и Изпълнителна агенция по горите в две наредби - за сечите и за строителството в горските територии, които могат до доведат до изсичане на до 17% от горите ни, наводнения и безводие.

Всичко това става под натиска на дърводобивните компании, закупили през последните години скъпа дърводобивна техника (харвестъри и форвардери), посочват от партията. Двете държавни институции се готвят да облекчат регламентите за сечта, за да могат компаниите да използват новата си техника.

От мотивите към двете наредби, както и от коментарите под тях, става ясно, че липсата на горски работници налага навлизането на нови техники и технологии за осъществяване на дърводобива. Себестойността на получената продукция при извършване на добив на дървесина със специализирана техника е значително по-ниска в сравнение с тази получена при добив с ръчен труд, е посочено в тях.

Харвестърите и форвардерите са предназначени за сечи в тайгата и бореалните гори, при които се сече изключително на голо. Тяхното използване влиза в противоречие с традиционното за България лесовъдство и не е съобразено с климата и релефа, при които растат българските гори, алармират от „Зелено движение“.


Предложенията

Земеделското министерство предлага до 17% от горите да могат да се превърнат в просеки и пътища.

Освен това се дава възможност за намаляване на разстоянието между просеките за временни горски пътища от сегашните 40 метра разстояние между тях на 20 м до 30 м, като се допуска това разстояние да се намалява допълнително при използване на харвестъри и форвардери.

Предложените изменения позволяват да се отсекат при определени условия до 90% от дъбовите и боровите насаждения за 5 години.

Регламентира се при сеч обемът на добитата дървесина от просеки да не се включва при определяне интензивността на сечта и в допустимия размер на ползването за насаждението.

Мотиви

В мотивите си към промените в двете наредби е отбелязано, че с предложените промени ще се подобри състоянието на горите.

„Използването на механизирана техника (харвестъри и форвардери) в горски територии е от съществено значение за стопанисването и ползването на дървесина от горските територии, предвид липсата на работна ръка през последните години, което затруднява извършването на тези дейности“, аргументира се ведомството на министър Георги Тахов.

Според земеделското министерство с промените ще се ограничат незаконните сечи.

Ефектът

Предложените изменения на наредби ще доведат до силна фрагментация на горите, по-големи сечища и превръщането на 600 000 хектара гори в просеки, предупреждават от „Зелено движение“.

Освен това промените дават допълнително ползване на над 1 милион кубични метра дървесина, както и до по-лесно изсичане на полезащитните пояси в Добруджа, на боровите и дъбови гори, алармират от партията.

Всичко това ще предизвика завишен риск от наводнения, намаляване влагозадържащи и водорегулиращи функции на горите, увеличаване на ерозията, запълване на водоеми, увреждане на ландшафта, загуба на биологично разнообразие, облекчаване на бракониерството и нарушенията в горите, алармират от „Зелено движение“.

Позицията на партията е, че горската администрация и държавните предприятия трябва да бъдат отделени в самостоятелно и независимо ведомство.

Предложените изменения в двете наредби са поредното доказателство за липса на ясна и категорична политика за опазване бъдещето на българските гори в Министерство на земеделието и храните (МЗХ), смятат от „Зелено движение“.

Земеделското министерство обаче не вижда проблеми с предлаганите промени в двете наредби. В мотивите към тях не е посочено, че няма да има вредни въздействия върху природата.

Факт е обаче опустошителното наводнение в карловски села след законна сеч в Стара планина през 2022 г. Тогава нямаше жертви, но година по-късно четирима българи загинаха при наводненията в Царево, като една от основните причини беше законно изсичане на 850 дка гора.

В момента стотици населени места в страната са на воден режим, като една от причините за това се сочи и изсичането на горите.

Спестяване на екопроцедури

Съпредседателят на „Зелено движение“ лесовъдът Тома Белев посочва, че и при тези предложения Министерството на земеделието спестява екологичните процедури в нарушение на европейските директиви и законите за околна среда и биологично разнообразие, както правят много често.

„Очакват ни повече оголени площи в дъбовите и борови гори, фрагментиране на всички гори със значително увреждане на ландшафта в противоречие с добрите лесовъдски практики създадени от поколения български лесовъди“, посочва той.

Земеделското министерство обаче твърди, че промените не засягат актове на Европейския съюз и по тази причина не е приложена таблица на съответствието с правото на Европейския съюз.
Призив за отпор

„Зелено движение“ се обръщаме към всички български граждани, обичащи горите, това престъпление към българската природа да бъде предотвратено, а предложенията за изменение на наредбите - отхвърлени.

Това може да се случи, ако всеки гражданин, милеещ за българската гора, изпрати до 18 декември своето отрицателно становище до Министерството на земеделието и храните (mail@mzh.government.bg), Изпълнителната агенция по горите (iag@iag.bg) и премиерът (ms_register@government.bg). В него те трябва да посочат, че не са съгласни заради грешни инвестиции на няколко дърводобивни компании да се рискува бъдещето на българската гора, на язовирите и водата за пиене, на уникалния ни ландшафт, който е в основата на българския туризъм.

„Зелено движение“ апелираме всеки да изрази мнението си и на Портала за обществени консултации, където се обсъждат двете наредби:

https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=8699

https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=8706.

Партията се обръща към Българска академия на науките, към университетите, към неправителствените организации и към всички политически партии с призив да изразят своето мнение по тези изключително опасни предложения.

Следващите три седмици са ключови за това дали ще я има българската гора и след нашето поколение и изискват личното участие на всеки от нас. Само обединени можем да гарантираме нейното бъдеще, се казва в позицията на „Зелено движение“.

 

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини