От х:

Днес в x:

30% ръст на домашно насилие в Хасковско, жалваха се 142 жени и 40 мъже

    182 души се жалваха от домашно насилие в Хасково, Димитровград и Свиленград през тази година. Това съобщи Антония Филева – юрист към Фондация „Х&Д перспективи“, представител на фондация „Български център за джендър изследвания“ клон Хасково и представител на Кризисен център за пострадали от домашно насилие в Димитровград. На брифинга присъстваше и инспектор Давид Митев от „Охранителна полиция“, който е регионален координатор във връзка с проект срещу домашното насилие.

    Сред потърсилите помощ са 142 жени и 40 мъже, които обикновено се оплакват от порасналите си синове, но около 5-6% се жалват от вербално насилие от жените си. 75% от тези хора са били насочени към фондация за помощ и подкрепа от структури на МВР, каза Антония Филева. 5 от общия брой на сигналите са подадени от деца.

    Тя поясни, че като цяло се наблюдава 30% на ръст на хората, които търсят съдействие. „Насилието е навсякъде – няма значение от образование, статус на лицето в обществото“, каза юристът. Поясни, че изпълняват две специализирани програми – едната е за пострадали от домашно насилие, а другата е за работа с извършители на домашно насилие. 30% от насилниците сами търсят помощ за справяне с агресията, останалите са насочени от полицията на база заповеди за защита от домашно насилие. В някои от случаите извършители осмислят поведението си и променят отношението си.

    Данните бяха изнесени на днешния 25 ноември - Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените. В тази връзка е обявена 16-дневна кампания под мотото „Не на насилието над жени и момичета“, която стартира от днес и продължава до 10 декември. В нея са включени мероприятия за превенция срещу насилието, информиране на гражданското общество. Някои от събитията са съвместно с МВР, като в две училища в Димитровград са предвидени беседи с цел децата да бъдат информирани къде и как могат да получат помощ и подкрепа в случаи на нужда.

    „Превенцията срещу насилието трябва да за почне от най-ранна детска възраст и децата да бъдат запознати с формите на насилие, защото често пъти насилието първоначално е вербално и не винаги бива разпознавано от пострадалите, което впоследствие преминава в ограничаване на права, на лична свобода – отнемане на телефон, забрана на потърпевшия да контактува с близки и познати. Има и случаи, в които жертвата бива дълго време заключвана у дома, за да бъде контролирана“, коментира Антония Филева.

    Тя допълни, че домашното насилие е най-пагубно за децата, дори и да са били само свидетели, защото те копират едни нездравословни отношения и модели на поведение, които се отразяват в взаимоотношенията им със съученици и взаимоотношенията им по-нататък като зрели хора.

    Инспектор Митев съобщи, че от началото на тази година до края на октомври са издадени 116 заповеди за защита от домашно насилие, а през 2023 г. са били издадени 105. Има увеличение на нарушените заповеди, което се дължи и на увеличение на техния брой. През тази година са регистрирани 14 престъпления в условията на домашно насилие. От МВР поясниха, че с измененията в Закона за домашното насилие и в Наказателния кодекс, потърпевшите могат да потърсят правата си не в 1-месечен, а в 3-месечен срок.

    Анета Кутелова

    Източник: Haskovo.NET

    Facebook коментари

    Коментари в сайта (1)

    • 1
      Ка
      Кауня
      5 0
      20:34, 25 ное 2024
      Хубаво че Мара се сетила да се поб@р@! По Живково време вашите бяха Патриаршия,сега станаха Еманципирани- Няма лошо има напредък! Да видим кога ще подкарате и педофилите! Особено политиците от високите етажи!
    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини