От х:

Днес в x:

ВиК: Водата на Хасково е годна за пиене, няма превишение на уран

Качеството на водата в Хасково отговаря на изискванията за питейни нужди. Това съобщиха от ВиК – Хасково на сайта на водното дружество във връзка с излъчен репортаж по БНТ в предаването „Следите остават“.

По този повод от водното дружество уточниха, че ВиК - Хасково всяка година извършва мониторинг относно качеството на питейната водата, одобрен и съгласуван с РЗИ - Хасково и в съответствие с изискванията на Наредба 9/2001 г. за качество на водата, предназначена за питейно битови цели. Извършват се всички необходими физико-химични, микробиологични и радиологични анализи в акредитирани лаборатории като се изследва подаваната вода във всички водоснабдителни зони /120броя/, обхващащи 224 населени места региона.

Извършва се и допълнителен вътрешен мониторинг в лабораторията на ВиК - Хасково на всички водоснабдителни зони, населени места и водоизточници.

По радиологични показатели тази година са изследвани над 130  проби от всички водоснабдителни зони, във всички 11 общини на областта по показател естествен уран и обща алфа активност.

Град Хасково се водоснабдява от 36 кладенци край село Ябълково, 7 кладенци Узунджово, 15 кладенци Източна зона /по пътя за село Подкрепа/, 6 кладенци Болярово, 7 кладенци Северна зона, 3 кладенци до ПС Трети подем и каптаж Извора.

През 2018 година след отчитане на завишени стойности по показател уран са спрени от експлоатация 4 кладенци в Градска градина и 5 кладенци - Болярово. От тях не се подава вода в мрежата от 2018-та година.

„Във връзка с грешни внушения сред обществеността, правим уточнението, че язовир „Тракиец“ не се използва за водоснабдяване на Хасково от 2005 година. Той не е изграждан с предназначение за питейни цели, а само за напояване. Язовирът няма акт 16 по данни в публичното пространство, които могат да се потвърдят от Областна администрация или от Напоителни системи, които са собственик на язовира. Освен това в него са заустени отпадните води на няколко населени места. Няма пречиствателна станция. До язовира има недовършена, рушаща се сграда от 80-те години, която никога не е работила като пречиствателна станция“, информираха от ВиК – Хасково.

Последните изследвания на водата, подадена в мрежата на Хасково, в сертифицирана лаборатория сочат, че тя отговаря напълно на изискванията на Наредбата за показателите водата за питейно битови цели. Изследванията са от месец октомври 2024 година. За град Хасково няма превишение на допустимите стойности на химичен показател естествен уран.

При норма естествен уран 30 микрограма на литър на литър от взетите 9 проби са отчетени стойности от 9.6 до 28.5 микрограма на литър.

Отчетени са отклонения в показател обща алфа активност. Според таблица Г.2 (1) и (2) от раздел „Радиологични показетели“ в Наредба 9/2001 година за качеството на питейните води след регистриране на проба по показател обща „алфа активност над 0,1 Bq/l се извършват допълнителни анализи за установяване на конкретни радионуклиди от приложение №2б като пробите се доразработват до показател „индикативна доза“. Всички подобни проби са разработени до показател „индикативка доза“. Няма отклонения по този показател, който определя радиоактивността на водата, според Наредба 9/2001 година. Последното изследване е от месец октомври, което показва средна стойност на обща алфа активност 0,310 Bq/l., което не води до отклонение на индикативната доза, т.е. качеството на водата отговаря на стойности, определени с Наредба 9/2001 година.

При норма на манган от 50 микрограма на литър са регистрирани стойности от 0 до 18 микрограма на литър, което е далеч под пределните норми. Всички микробиологични показатели са в норма.

Наложена е временна забрана за употреба на водата за питейни цели и приготвяне на храна от населението в 12 села поради завишени стойности на показател естествен уран. Към момента в сила е забраната за следните населени места: Ябълково, Сталево, Върбица, Светлина, Радиево, Бориславци, Малки Воден, Динево, Свирково, Дряново, Синапово и Княжево.

Вода за питейни цели за тези населени места се доставя с водоноски, на които се извършва системен мониторинг по микробиологични показатели.

Има доставени водоноски и в други села, но те са заради влошен друг показател на водата. 8 села, захранващи се от ПС Българин са на водоноски заради отклонения от нормата за флуориди.

Село Ябълково се захранва от собствен кладенец, който не е свързан с кладенците, захранващи с вода голяма част от Хасково.

В Ябълково водоноската е стационарна, от неръждавейка и както всички останали е под непрекъснат контрол чрез вземане на проби от РЗИ - Хасково, тази година са направени над 700 подобни проби от водоноски в региона.

ВиК - Хасково извършва учестен мониторинг на тримесечие на всички зони, които от 2017 година насам са дали отклонение по показател естествен уран.

С цел опазване здравето на населението лабораторията на ВиК - Хасково следи ежедневно за качеството на водата в област Хасково. Извършва се и законоустановеният периодичен мониторинг в сертифицирана лаборатория, като данните се предоставят на РЗИ Хасково. РЗИ е компетентният орган, който определя дали е годна за употреба водата за питейни цели съответно Министерство на здравеопазването.

Към момента няма забрана за употреба на вода за питейни цели в град Хасково.

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта (4)

  • 1
    Ха
    Хаскова сънджак
    21 -1
    14:17, 25 ное 2024
    Една платена статия и като я чете човек и ще си помисли, че в чешмите ни тече вода с качества на девинска бутилирана.
    След подобни статии се повдига общественото мнение и следва вдигане на цената на водата !
  • 2
    Ас
    Ас
    14 -1
    17:39, 25 ное 2024
    водата в Хасково не става за пиене.
    • Ка
      Кауня
      8 -1
      20:36, 25 ное 2024
      Става за миене! На п@ч@ври и ибрици!
  • 3
    То
    толко
    0 0
    08:55, 26 ное 2024
    са нахални, че искат да се въведе и такса водомер, имат 80% загуби, а сега ще глътнат едни 120 милиона за да сменят старите тръби и вместо да падне цената, искат увеличение ?!?
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини