От х:

Днес в x:

НАП не е имала планове да напуска сградата на „Врабча“ 23

Договорът на ДПС за сградата на „Стамболийски“ е изтекъл още през 2006 г.

Националната агенция по приходите не е имала намерение да спре да ползва сградата на „Врабча“ 23, която изненадващо бе дадена на ДПС-Ново начало с аргумент отпаднала необходимост. На 17 октомври 2024 г., преди месец, НАП е излязла с решение за класиране на фирми по обществена поръчка за СОТ охрана, показва проверка в агенцията за обществени поръчки. Поръчката е за охрана със СОТ на сградата на НАП на „Княз Ал. Дондуков“ 52, и на частта от сградата на „Врабча“ 23, предоставена за управление на НАП. За сградата е предвидено и абонаментно обслужване.

Това е поредно доказателство, че сградата е дадена на партията на Делян Пеевски противно на волята на обитаващи я институции. Както „Сега“ писа, в сградата освен НАП се разполагаха и Агенцията за инвестиции, както и Агенцията за публичните предприятия и контрол. Бившият икономически министър и директор на агенцията за инвестции Богдан Богданов обяви, че на служителите е дадено 48-часов срок да се изнесат в тавански помещения на друга сграда.

Днес съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев обяви пред Би Ти Ви, че агенцията всъщност се мести в тавански помещения до сградата на КАТ в столицата. „Само да ви кажа, че „Продължаваме промяната - Демократична България“ сме поискали централа още през 2022 г., но тъй като нямаше свободни сгради, ние не си позволихме тази наглост да накараме някой да каже - не ни трябва сградата. В момента имаме три стаи в София, дадени от държавата. Иначе централата ни е под наем, защото няма свободна държавна сграда. Защото като питаш по надлежния ред имате ли нужда от тези офиси, ти казват да“, коментира Василев.

Междувременно се оказа, че друга сграда на ДПС - на централата им на бул. „Александър Стамболийски“, е с изтекъл договор от 2006 г. и вместо наем, партията плаща обезщетение от 1109 лв. на месец. За това разказа пред БНР бившият областен управител на София Вяра Тодева. „Това е цената, която е била в договора за наем. Той не е продължен, те продължават да го ползват и им се начислява същата сума“, обясни Тодева.

С изтекъл договор била и БСП, но след приемането на промени в закона за политическите партии, в които се предвиди безвъзмездно ползване, от партията директно спрели да плащат. Според Тодева това е незаконно, защото сградата не е давана по реда на закона за политическите партии. До момента е натрупано задължение от 450 000 лв., като се водят дела за него.

Тодева обясни още, че обикновено процедурата за предоставяне на помещение на политическа партия отнема доста време. Партията заявява своето желание за това какви площи са ѝ необходими. Също така може да посочи място и локация, но последните случаи са на предоставени минимални площи. „На ИТН и ПП едва по мое време им бяха предоставени офиси и то с минимални площи. На ИТН - офис от 174 кв. метра, а на ПП - 2 офиса с обща площ от 340 кв. метра. Тези помещения се ползваха от лица, които не си заплащаха наема и бяха с прекратени договори“, обясни Тодева. За сравнение - на ДПС-Ново начало се предоставя цяла сграда с разгъната площ над 3000 кв. м., като за целта се местят цели институции на друго място.

Проверка на „Сега“ показа, че редът за безвъзмездно предоставяне на сгради на политически партии, които имат парламентарни групи или са минали летвата от 1% от гласовете на последните парламентарни избори, е определен в правилника за прилагане на закона за държавната собственост. В него се описва редът, по който се процедира - с подаване на заявление до МРРБ, но няма никакви правила как точно се прави преценката колко големи помещения да се предоставят.

 

Източник: Сега

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини