От х:

Днес в x:

Хаос и чар, котки и минарета: защо всички обичат Истанбул?

Истанбул е сред най-впечатляващите градове в света. Напоследък е толкова популярен сред туристите, че е дори най-посещаваният град. С какво Истанбул привлича милиони гости от цял свят?

Истанбул е един от най-вълнуващите градове в света и все по-популярен сред туристите - особено сред богатите руснаци, пише в обширна публикация „Берлинер цайтунг“. Градът е увековечен и в трилъра „Skyfall“ още през 2012, където Джеймс Бонд, героят на Даниел Крейг, работи за каузата на Нейно величество на Капалъчаршъ. Но всъщност днес Истанбул въобще не се нуждае от тази реклама - градът е по-популярен от всякога.

Според доклада Top 100 City Destination Index за 2023 година Истанбул е посрещнал 20,2 милиона гости от чужбина - повече, отколкото който и да било друг град в света. Това представлява ръст от 26% в сравнение с предходната година. Лондон, който е на второ място в тази класация, може дасе похвали с 18,8 милиона гости. Дори Дубай изостава - с 16,8 милиона туристи. Много вероятно е през 2024 година Истанбул да бие рекорда от 2023: по информация на вестник „Хюриет“ туристите в града са се увеличили в периода от януари до май с десет процента и са надхвърлили 6,92 милиона, посочва „Берлинер Цайтунг“.

Откъде идват най-много туристи?

Германското издание конкретизира: повечето туристи са били от Русия - 798 000 души, на второ място са германците, които са били 535 000, следват иранците (429 000), американците (300 000) и британците (299 000).

Истанбул не е за мизантропи, пише „Берлинер цайтунг“. Градът е пълен с хора.  Снимка: ALI KHALIGH/Middle East Images/AFP via Getty Images

Руснаците са важен фактор за Истанбул по няколко причини, отбелязва „Берлинер Цайтунг“. Първата от тях е, че този град е транзитен пункт за много световни региони. Потокът на пасажери през летището е най-големият в Европа. Освен това в града идват много богати руснаци, тъй като от началото на войната срещу Украйна вече не могат толкова лесно да проникнат в метрополии като Лондон и Берлин. Много са и тези, които са избягали от Русия и потърсили убжище в Турция заради частичната мобилизация през септември 2022. В Истанбул вече дори наричат квартала Лалели „Сърцето на руския Истанбул“.

Германското издание пише, че наред с известните забележителности като „Света София“, Синята джамия или Базиликата цистерна, около Истанбул има още много интересни обекти, които привличат приятелите на изкуството. Например Cubuklu Silolar, където в 17 силоза с различна големина на анадолския бряг на Босфора могат да се видят инсталации на съвременни творци. Освен това непременно трябва да се направи разходка по Босфора с корабче. Авторът на „Берлинер Цайтунг“ констатира, че минаретата на джамиите, които са над 3000, са малко кичозни и че в града няма идилични пейзажи като в Шотландия например. Истанбул просто не е място за мизантропи - те трябва да го избягват, защото е препълнен. А който се движи с автомобил или автобус, непременно трябва да знае, че това отнема доста време, информира вестникът.

Препоръка за туристите: разходка с корабче Снимка: Esra Bilgin/Andalou/picture alliance

Германското издание определя Бешикташ като най-светския квартал в града - там забулени жени почти не се виждат. по улиците и заведенията има най-вече млади и модерни хора, които се срещат да пийнат по нещо с блюда от морски дарове за мезе. Читателите на „Берлинер цайтунг“ получават и полезна информация за цените - гевреците със сусам, наречени симиди, са по 50 цента. Но инфлацията, която в момента е 52%, дава отражение и в Истанбул. Много туристи се оплакват от високите цени за музеите и другите забележителности. „Света София“ например в последните години можеше да бъде посетена безплатно, но днес вече има такса, а билетът струва 25 евро, което напомня едва ли не на Ню Йорк.

„Света София“ е задължителна спирка за туристите  Снимка: Zorica Ilic/DW

В кулинарен план „Берлинер Цайтунг“ откроява турските мезета, дюнера и лахмаджуна. Турската кухня неслучайно се слави като една от най-добрите в света, посочва германското издание, което не пропуска да изтъкне и специалното отношение към местните бездомни котки, за които се предполага, че са около 125 000. Много от местните хора са големи почитатели на тези животни, Истанбул дори бива наричан „Град на котките“.

Град, който всеки трябва да посети

Германското издание посочва също така, че не бива да се пропускат Принцовите острови, които са на около 1,5 часа път с кораб. Там десетки ресторанти предлагат току-що уловена риба, а от най-големия остров - Бююкада - се открива спираща дъха гледка към Мраморно море. Впрочем, в миналото много видни исторически фигури са били изпращани в изгнание именно на този остров.

Забележителностите, кухнята, местните хора - всичко това превръща Истанбул в много привлекателен град, който всеки трябва да посети, пише „Берлинер цайтунг“. А кметът Екрем Имамоглу, представител на опозицията, има още по-амбициозни цели в сферата на туризма - през тази година броят на туристите да е с три милиона повече, отколкото през предходната.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини