От х:

Днес в x:

Нов мощен реактор изсмуква CO2 от фабричния дим, без да използва допълнителна топлина

Тази технология използва термопомпа и вакуумна помпа за ефективно улавяне на CO2 от промишлени димни газове

Светът се надпреварва да ограничи емисиите на въглероден диоксид (CO2), който загрява планетата. Промишлените предприятия са сред многобройните източници, допринасящи за емисии.

През последните години се разработиха различни технологии за улавяне на въглероден диоксид, но за повечето от тях е нужно много време, много земя и много пари.

Сега изследователи от базираната в Норвегия изследователска компания Stiftelsen for industriell og teknisk forskning (SINTEF) са проектирали по-проста технология за улавяне на въглерод, наречена "Адсорбционен реактор с непрекъснато въртене" (CSAR - Continuous Swing Adsorption Reactor).

Тази технология използва термопомпа и вакуумна помпа за ефективно улавяне на CO2 от промишлените димни газове.

Димните газове се генерират, когато горива като природен газ, въглища и петрол се изгарят в пещи, котли и промишлени инсталации. Освен CO2 димните газове съдържат азот и водни пари.

Трябва да се отбележи, че този пилотен реактор може да улавя 100 килограма CO2 ежедневно.

Енергоспестяваща техника

Технологията CSAR е енергийно ефективна, особено когато се захранва от възобновяема електроенергия. Тя изисква само източник на електричество за своите помпи (технологията има ниско ниво на потребление на енергия), което я прави подходящ за инсталиране в съществуващи инсталации.

Тази технология използва два реактора за улавяне на CO2. В първия реактор сорбентен материал се свързва с CO2, като го улавя.

Процесът включва промяна на температурата: CO2 се улавя при ниска температура, освобождавайки топлина. Предадената топлина повишава температурата на втория реактор, карайки сорбента да освободи уловения CO2.

Термопомпа и вакуумна помпа улесняват този ефективен пренос на топлина и освобождаване на CO2.

"Комбинираното действие на двете помпи прави преноса на топлина много ефективен и е причината за ниските нива на потребление на енергия, включени в тази технология ", коментира Ян Хендрик Клоете (Jan Hendrik Cloete), изследовател в SINTEF.

"Нашите проучвания показват, че технологията CSAR се конкурира много добре с технологиите, които използват топлина. Това важи по-специално, ако е налична електроенергия на разумна цена от възобновяеми източници", добавя Клоете.

Тестовете показват, че CSAR е обещаваща технология

SINTEF и норвежката компания Caox си сътрудничат, за да покажат технологията CSAR в завода за преработка на отпадъци BIR AS близо до Берген, Норвегия.

Годишно BIR преработва приблизително 220 000 тона битови отпадъци за производство на електроенергия и топлоенергия. Въпреки това, този процес на добив на енергия от  отпадъци  освобождава 250 000 тона CO2.

При теста пилотният реактор е уловил CO2 от реални димни газове, доказвайки жизнеспособността на технологията в индустриален мащаб.

"След 100 часа работа открихме, че успяхме да уловим същото количество CO2 от реални отработени газове, както при нашите лабораторни тестове", разказва Клоете.

"Това беше важна стъпка, защото потвърди, че концепцията CSAR работи и в индустриален мащаб. Това също помогна за повишаване на доверието в нашите икономически оценки", добавя Клоете в прессъобщение.

Заводът BIR има за цел да улови 100 000 тона CO2 годишно до 2030 г., използвайки съществуващите технологии. Те също така проучват използването на по-нови технологии като CSAR за допълнително улавяне на CO2.

Източник: nauka.offnews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини