Доставките обаче може да се забавят и да бъдат веднага стопирани при встъпването във власт на републиканеца
Администрацията на Байдън планира да изпрати военна помощ в размер от над 6 милиарда долара за Украйна до деня на встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, предаде "Политико", позовавайки се на двама служители от кабинета на демократа. Проблемът е, че обикновено минават месеци преди всичките муниции и оборудване в рамките на обявен военен пакет да стигнат до Украйна. Новият президент, който многократно критикува солидната военна помощ на САЩ за Украйна, може веднага да стопира процеса по доставяне на военната техника.
Голяма пречка пред бързото осигуряване на помощ е, че САЩ могат да изпращат само оборудване, което вече е на техните рафтове. Под въпрос е колко бързо могат да бъдат произведени или договорени нови артилерийски снаряди и оръжия.
"Всеки месец изпращаме всичко, което индустрията може да произведе, но проблемът е, че можем да изпращаме тези неща само след като са произведени", обясни Марк Кансиан, бивш служител на бюджета на американското военно министерство, понастоящем сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания. "Администрацията би могла да бръкне в запасите си и да изпрати оборудване по-бързо, но не е ясно дали Пентагонът би искал да направи това, тъй като то би повлияло на собствената му бойна готовност".
Тръмп и новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс критикуваха администрацията на Байдън, че харчи милиарди за военна помощ за Украйна, и обвиняваха Европа, че прекомерно разчита на американската помощ, вместо самата тя да инвестира повече във войната по границите й. Експерти се надяват, че европейските лидери ще възприемат избирането на Тръмп като фактор, който да ги задължи да инвестират повече в собствената си отбрана и в защитата на Украйна.
"Първото нещо, което той би направил, е да отмени помощта за Украйна", обяви Джим Таунсенд, бивш висш служител на Пентагона за НАТО и Европа при администрацията на Обама. "Бих очаквал той да направи голямо шоу от това", добави той.
Администрацията на Байдън бе критикувана, че не позволява на Украйна да използва дарени от САЩ оръжия, за да нанася удари дълбоко в територията на Русия. Киев от години се опитва да убеди Вашингтон да даде "зелена светлина", но без успех. Представители на Белия дом и Пентагона изтъкват, че използването на ракети с голям обсег в Русия няма да доведе до решаващо предимство на бойното поле и ще изразходва оръжия, които украинците трябва да използват срещу настъпващите руски сили в Украйна.
Все още има значителна републиканска подкрепа в Сената за продължаване на помощта за Украйна и сенаторът Роджър Уикър, вероятният следващ председател на комисията по въоръжените сили на Сената, изпрати писмо до Байдън миналия месец, в което го призовава да ускори доставките на оборудване за Украйна, както и американското производство преди края на мандата си.
Критиките на Тръмп срещу подкрепата за украинските военни усилия накараха съюзници на Украйна най-накрая да конфискуват около 48 милиарда долара лихви от замразени руски активи, които да дарят на Украйна като заеми за възстановяване и закупуване на оръжия. Администрацията на Байдън е обещала около 20 милиарда долара заеми за Киев от този фонд, но съдбата на този ангажимент, както и на много други, сега виси във въздуха.
Представители на Тръмп в продължение на месеци кръстосват Европа, за да обсъждат планове както за оказване на всякакъв вид подкрепа на Украйна, така и за постигане на мирно споразумение. Съюзниците обаче, подобно на украинците, осъзнават, че нито един план не е окончателен, докато Тръмп не оповести предпочитаната от него политика. От месеци републиканецът обещава, че ще започне преговори за прекратяване на войната още преди да се завърне в Овалния кабинет, и неизплатените милиарди военна помощ вероятно ще бъдат използвани като средство за форсиране на мирни преговори между Киев и Москва, посочва "Политико".