От х:

Днес в x:

Депортации, мита, данъци: Дневният ред на Тръмп

Доналд Тръмп обеща най-мащабното депортиране на имигранти в историята на САЩ, нови огромни мита върху вноса, замразяване на регулациите, свързани с климата, прекрояване на федералните здравни агенции и идеологически промени в образователната система.

След убедителната изборна победа  – и негова като кандидат-президент на Републиканската партия, и на републиканците, които си възстановиха контрола върху Сената, Тръмп получава своя шанс да превърне обещанията си в дела.

Както отбелязва сайтът „Политико“, по време на втория мандат той се надява да е по-бръз в постигането на целите, отколкото в първия, когато бе предприел важни промени в политиките, но често се оплакваше, че бюрокрацията пречи на най-амбициозните му цели.

Въоръжен с този опит, той очаква, че служителите във втората му администрация ще разбират по-добре как да се ориентират в сложните агенции и политически процеси, което според съветниците на Тръмп ще направи възможна по-бързата - и по-амбициозна – програма.

Някои от най-важните точки от програмата на Тръмп - данъчни облекчения и промени в Закона за достъпното здравеопазване - ще изискват одобрението на Конгреса, но много други не се нуждаят от такова одобрение. Администрацията на Тръмп ще може да променя имиграционните закони, да налага мита, да променя здравните разпоредби, да се намесва във войни в чужбина и да оформя образователната система без помощ от Капитолия.

Новоизбраният президент обеща да превърне 50 000 държавни служители в политически назначения, като на практика лиши от кариерна защита тези, които в момента заемат тези длъжности, и гарантира, че лоялните ще останат.

А милиардерът Илон Мъск, който се изяви като най- ентусиазиран привърженик на Тръмп, заяви по време на кампанията, че ако се присъедини към администрацията като част от новия Департамент за правителствена ефективност (DOGE), ще реализира 2 трилиона долара бюджетни съкращения.

Политическите цели на Тръмп не се свеждат само до отменяне на свършеното от администрацията на Джо Байдън. Той иска да преработи същината на политиките - и федералните агенции, които ги създават.

„Ден на освобождението на Америка"

По време на предизборната кампания Тръмп акцентира на същите теми, които бяха ключови за политическия му възход почти десетилетие по-рано, като превърна борбата с незаконната имиграция в основна част от посланието си. Докато изнасяше заключителната си реч в Ню Йорк миналата седмица, той нарече деня на изборите „Ден на освобождението в Америка“, посочвайки плановете си да депортира милиони имигранти без документи.

Макар да се очаква управлението му се отрази благоприятно на акциите на петролните и газовите компании, както и на акциите на криптовалутите и банките, планираните от него мита могат да „изядат“ част от ползите.

„Ще постигнем успех, който никой не може да си представи. Ще имаме най-силната икономика, най-сигурните граници, най-сигурните градове, най-мощната армия, най-добрите търговски сделки“, заяви Тръмп миналата седмица в Ню Йорк.

Още в първия ден

„Още в първия ден ще стартирам най-мащабната програма за депортиране в американската история, за да изгоним престъпниците“, закани се тогава Тръмп. „Ще спася всеки град и селище, които са били завладени и превзети, и ще вкараме тези жестоки и кръвожадни престъпници в затвора и ще ги изритаме по дяволите от нашата страна възможно най-бързо“, добави той.

Това е само едно от десетките обещания „от първия ден“, които той е дал на избирателите, отбелязва сайтът Quartz. Сред тях са още отмяна на указите на Байдън, свързани с проверките на миналото при закупуване на оръжие и изкуствения интелект, премахване на данъците върху бакшишите и разширяване на петролните сондажи. Той също така обеща да бъде диктатор само за този ден, като заяви пред Fox News, че „след това не съм диктатор“.

...и в първата година

Основна цел на първата му година ще бъде да накара Конгреса да поднови данъчните му облекчения от 2017 г. и да приеме редица други данъчни облекчения, които той обеща, включително премахване на данъците върху социалното осигуряване и по-ниски корпоративни данъци. На хоризонта се очертават и масивни мита, като се очаква да достигнат 20% върху целия чуждестранен внос и 60% върху китайските продукти.

Както каза един от съветниците на Тръмп, това вероятно означава трудности поне през първите няколко години от неговото президентство. Според повечето анализи, публикувани от икономисти, предложенията му ще ускорят несъстоятелността на социалното осигуряване, ще увеличат безработицата, ще повишат инфлацията, ще намалят БВП, масово ще увеличат федералния дълг и ще повишат данъчните ставки за огромното мнозинство от американците.

Ако Камала Харис беше спечелила изборите, тя щеше да работи за големи инвестиции в местното производство, изкуствения интелект и чистата енергия.

Кандидатката на Демократическата партия освен това предложи редица популистки политики, насочени към американците от средната класа и тези с ниски доходи, като например данъчни кредити за семейства с новородени деца и обещание да се бори с високите цени на хранителните стоки, лекарствата и жилищата.

Тръмп вероятно е най-разделящата фигура в съвременната американска история и е смятан за причина за задълбочаване на партийното разделение още от самото начало на първия му мандат. Характерният му стил на изказвания - поредица от блудкави, несвързани послания, включващи обиди и големи обещания - е забавен за някои, но фашистки и авторитарен за други.

Партия на работническата класа

Победата на Тръмп вероятно ще се окаже най-голямата от трите му досегашни президентски кампании и може да отбележи първия път, когато той печели народния вот.

„Това не е старата Републиканска партия. Президентът Тръмп напълно преобрази Републиканската партия, за да бъде партията на работническата класа“, каза Джейсън Милър, старши съветник на Доналд Тръмп.

„Помислете за чернокожите гласоподаватели, латиноамериканските гласоподаватели. Помислете за арабско-американските избиратели в Мичиган, които се обединиха около президента Тръмп. Неговата победа вече започва да показва как той може да обедини това“, изтъкна той, цитиран от „Политико“.
Първата задача – сондажите и граничната политика

Джейсън Милър заяви след обявяването на изборната победа на Тръмп, че първата задача на новоизбрания президент след встъпването му в длъжност ще бъдат изпълнителни действия за „връщане към сондажите“ и възстановяване на граничните политики от времето на първия мандат на Тръмп.

„Всички политики за сигурна граница, които имахме при президента Тръмп, той може просто да завърти ключа и да ги върне в действие точно както бяха преди. Те не се нуждаят от акт на Конгреса“, каза Милър в интервю за NBC.

Милър заяви, че Тръмп ще използва укази и други президентски правомощия, за да разшири проучванията в областта на енергетиката, което според него ще помогне за намаляване на инфлацията.

Имиграцията

Новоизбраният президент обеща да изгради огромни лагери за задържане, да осъществи невиждани досега масови депортации, да наеме още хиляди гранични агенти, да насочи военните разходи към охраната на границите и да приложи Закона за чуждите врагове от 1798 г., за да експулсира без съдебно изслушване заподозрени членове на наркокартели и престъпни банди.

Тръмп също така заяви, че ще сложи край на „хващането и освобождаването“ - пускането на мигранти в американска общност, докато те чакат изслушването си в имиграционния съд - и ще възстанови „Остани в Мексико“ - политика от първия му мандат, която изискваше от търсещите убежище да чакат в Мексико, докато се разглеждат делата им.

Тръмп заобиколи въпросите дали ще се опита да върне спорната си политика на нулева толерантност и разделяне на семействата, която постави около 5000 деца под опеката на Службата за презаселване на бежанци и ги изпрати в приюти и приемни семейства в цялата страна, докато родителите им бяха наказателно преследвани за незаконно преминаване на границата.

Макар и агресивни и мащабни по своя характер, така предложените политики се характеризират и с това, че не съдържат достатъчно подробности.

Новоизбраният президент не е отговорил на въпросите как точно ще бъдат залавяни имигрантите без документи или как ще финансира плановете си. Тръмп може да се сблъска и с трудности при наемането на допълнителни гранични агенти, като се има предвид, че Граничният патрул отдавна се бори с набирането на персонал.

Освен това съдилищата може да отхвърлят предложението му да се използва част от бюджета на армията за охрана на границите - една от многото правни пречки, които могат да препънат антиимигрантската му политика.

„Тарифа“ е любимата ми дума

Тръмп казва, че „тарифа“ е любимата дума в речника му и вероятно ще се опита да пристъпи бързо към нови търговски ограничения, които обеща по време на кампанията.

Той заявява, че ще наложи между 10 и 20 % всеобщо мито върху целия внос на стоки на стойност 3 трилиона долара и 60 % мито върху всички китайски стоки. Това ще разшири драстично митата, които той наложи по време на първия си мандат върху стомана и алуминий на стойност десетки милиарди долари и китайски стоки на стойност над 300 млрд. долара.

Тръмп и хората от екипа му не дадоха яснота как планират да приложат този план. Много търговски експерти смятат, че Тръмп може бързо да се възползва от съществуващи правомощия като Закона за международните извънредни икономически правомощия, който дава на президента широки правомощия да контролира икономическите трансакции след обявяване на извънредно положение.

Това може да доведе до доведе до юридически проблеми, но неотдавнашен доклад на Cato Institute, мозъчен тръст за свободния пазар, изказа съмнение върху способността на съдилищата или Конгреса да обуздаят Тръмп. Въпреки това търговските партньори като ЕС могат да отвърнат с мита върху износа на САЩ.


Очаква се Тръмп също така да заеме агресивна позиция в шестгодишния преглед на Споразумението САЩ-Мексико-Канада, което първата му администрация договори да замени НАФТА. Този преглед официално започва през 2026 г., но страните вече се подготвят за него. Тръмп може също да заплаши с мита, за да окаже натиск върху имиграцията от Мексико, както направи през 2019 г.


Тръмп говори за използването на данъка върху вноса както като начин за увеличаване на приходите, така и за намаляване на търговския дефицит на САЩ .

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини