От х:

Днес в x:

„Украйна е в голяма беда." Европа е объркана след убедителната победа на Тръмп

Европейските лидери побързаха да уверят победителя на изборите Доналд Тръмп в готовността си да работят с него за, както се изрази френският президент Еманюел Макрон, „повече мир и просперитет“. Но зад фасадата на бързите поздравления се крие страх от разделение по въпроси, вариращи от търговската и екологичната политика до подкрепата за Украйна и запазването на НАТО.
Нова динамика

„Страх ме е“, каза пред Financial Times високопоставен служител на ЕС, участващ в усилията на блока да се подготви за второ президентство на Тръмп. Втори високопоставен служител на ЕС добави, имайки предвид обещанието на Тръмп да наложи вносни мита от 10-20% върху всички стоки, внасяни в САЩ, и неговото противопоставяне на продължаващата подкрепа за Украйна: „Това ще е лошо за търговията. А Украйна е в голяма беда."

Тръмп многократно е настоявал, че ще прекрати войната в Украйна „в рамките на 24 часа“, преди да встъпи в длъжност, без да обяснява как може да се постигне това. В същото време той и неговият вицепрезидент Джеймс Ванс се изказаха критично за финансирането на военните доставки. В края на септември, по време на посещението на Володимир Зеленски в Съединените щати, Тръмп го нарече „най-великият търговец в историята“, който „всеки път си тръгва от САЩ с 60 милиарда долара“.

Зеленски беше един от първите, които поздравиха Тръмп за победата му, като написа: „Очакваме с нетърпение ера на силни Съединени американски щати под решителното ръководство на президента Тръмп. Очакваме с нетърпение да продължи силната двупартийна подкрепа за Украйна в Съединените щати." Давид Арахамия, лидер на управляващата фракция на партията Слуга на народа във Върховната Рада, също се опита да изглежда оптимистично, като каза на FT: „Чувствам се добре, много предизвикателства, но определено нова динамика."

„Тръмп иска да бъде успешен президент и това означава, че Украйна трябва да бъде история за успех за него, а не за провал“, добави председателят на комисията по външна политика на Радата Александър Мережко.

Но за да спечели Тръмп на своя страна, Киев ще трябва много да се постарае, признават членове на украинското правителство и техните съветници. Много военнослужещи „се страхуват, че подкрепата на САЩ ще приключи и ще загубим поне Донбас“, казва представител на въоръжените сили. Според съветник в Министерството на отбраната „подкрепата на САЩ е въпрос на живот и смърт, трябва да убедим Тръмп да бъде с нас“.

Друг съветник във въоръжените сили на Украйна оценява ситуацията „по-песимистично“ от политическите лидери, ако се имат предвид техните публични изказвания. В същото време той отбелязва, че „някои хора вярват, че неговият (на Тръмп) нешаблонен подход е единственото нещо, което може да доведе до поне някакъв резултат“.

Нещата могат да бъдат още по-лоши, опасява се украински правителствен съветник: „Тръмп може да тласне целия свят към ера на хаос“.
Нови възможности

Москва изразява предпазливи надежди за сближаване с Тръмп. Съединените щати имат възможност да променят подхода си към военния конфликт в Украйна и да допринесат за неговото приключване, каза прессекретарят на Путин Дмитрий Песков. А заместник-председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев написа в свой стил, че Тръмп има „едно полезно за Русия качество“ - не обича да харчи пари за „глуповати съюзници“, сред които е Украйна.

Изпълнителният директор на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев, който се опита да поправи отношенията с Белия дом, когато Тръмп за първи път пое управлението през 2016 г., каза пред FT, че „уникалната сила и сдържаност, които той и неговият екип демонстрираха, отварят нови възможности за презареждане на отношенията между Русия и Съединените щати."
Шанс за Европа

Победата на Тръмп кара някои да вярват, че лидерите в Стария свят имат шанс да се вземат в ръце и да работят за укрепване на Европа с по-малка зависимост от помощта на САЩ.

„Това може да е момент на истината за Европа, [тласък] за Великобритания да се засили като лидер, [възможност за тях] да се държат като възрастни“, казва украински правителствен съветник, който се страхува, че Тръмп ще потопи света в хаос. „Но те може да не се справят със задачата.“

Манфред Вебер, лидер на Европейската народна партия, най-голямата в Европейския парламент, вече каза, че Европейският съюз трябва да създаде свои собствени въоръжени сили, включително система за противовъздушна отбрана, независима от Съединените щати. „След прехода от Тръмп към Байдън през 2020 г. Европа отново отстъпи и показа твърде малко амбиции. Сега трябва да се стегнем и да действаме още по-добре“, каза той пред FT. „Съединените щати се преустройват, навлизаме в нова ера. Може би Байдън ще остане в историята като последния истински трансатлантически президент."

Макрон, след като поздрави Тръмп в първия си туит, каза във втория си, че е разговарял с германския канцлер Олаф Шолц и те са се съгласили да работят заедно за създаването на „по-обединена, по-силна и суверенна Европа в нов контекст“. Френският министър по европейските въпроси Бенджамин Хадад, още преди обявяването на резултатите от изборите в САЩ, каза, че европейските страни трябва да изградят своите военни способности: „Не можем да оставим избирателите в Уисконсин да решават европейската сигурност. Това е нашата европейска сигурност. Трябва да можем да подкрепим [украинците], независимо от резултата [от изборите]."

Според Майкъл Линк, координатор по трансатлантическото сътрудничество в германското правителство, преизбирането на Тръмп означава, че както ЕС, така и европейският компонент на НАТО трябва да бъдат укрепени. „Не можем просто да чакаме пасивно какво ще направи Тръмп или какво ще направи Путин... Трябва да станем по-силни“, каза той по германското радио. „Трябва да изясним какво очакваме от Съединените щати – че те трябва да изпълняват задълженията си в рамките на НАТО. И че ако спрат да подкрепят Украйна, това в крайна сметка само ще помогне на Китай. Ако Русия победи в Украйна, Китай също ще спечели."

Европа е болна: Германия и Франция, както и отношенията между тях, са в политическа криза, със слаби лидери, неспособни да разрешат сериозни проблеми, свързани с икономическата стагнация, бюджета и имиграцията, казва Муждаба Рахман, директор на Европейската практика на Eurasia Group. Шокът от победата на Тръмп може да е нещото, което да ѝ позволи да се стегне, казва той: да се върне към идеята за издаване на общи облигации за финансиране на отбраната и други критични разходи; да стимулира инвестициите и конкуренцията; да се договори с Великобритания за сближаване на политиките, включително в областта на отбраната и сигурността.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини