От х:

Днес в x:

Инвестират 13 млн. лева за здравни кабинети. Ще има ли кой да лекува в тях?

Министерството на здравеопазването публикува насоки за кандидатстване по проекта за изграждането на амбулатории за извънболнична помощ в труднодостъпни и отдалечени райони, който е част и се финансира по Плана за възстановяване и устойчивост. Финансирането е на стойност малко над 13 млн. лв. и на този етап включва само строително-ремонтни работи, но на следващ етап са предвидени и други дейности.

Планираната инвестиция за изграждането на амбулаторните практики в труднодостъпни и отдалечени райони е на обща стойност 84.1 милиона лева - 70.1 млн. лева за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 14 милиона лв. национално съфинансиране. Той ще се изпълнява поетапно и включва още закупуването на оборудване и други дейности.300 здравни пункта могат да се финансират с до 43 643 лeва

Според публикуваните от МЗ насоки с проекти за амбулаторни практики може да кандидатства всяка община за населени места с над 100 жители.

За всяко едно от населените места следва да се депозира отделно предложение. Няма ограничение по отношение на броя на предложения, които могат да бъдат подадени от една община. Максималният размер на заявените средства за една амбулатория не може да надхвърля 43 643 лева. Това ще позволи ремонтирането или изграждането на 300 амбулатории за извънболнична помощ в цялата страна.

Няма да се допуска двойно финансиране и няма да бъдат подкрепяни дейности, финансирани по други програми с държавно или европейско финансиране. Крайният срок за изпълнение на проектите е 30 юни 2026 г.


Общините ще могат да кандидатстват за строителство, ремонт, преустройство и обзавеждане на съществуващи или изцяло нови здравни кабинети, манипулационни, чакални, хигиенни възли в тях, осигуряване на достъпна среда или обособяване на отделен вход към тях.
Ще има ли кой да лекува в тях?

Инвестицията в разкриването на амбулатории за извънболнична помощ е част от политиката за осигуряване на по-равномерен достъп до медицински грижи във всички региони в страната, тъй като сега здравната помощ е неравномерно разпределена.

В подкрепа на инвестицията в Плана за възстановяване и устойчивост е предвидената и реформа „Подобряване на привлекателността на здравните професии и насърчаване на по-балансирано разпределение на здравните специалисти на територията на цялата страна“. Реформата е насочена към преодоляване на недостига на медицински специалисти и тяхното неравномерно разпределение. Предвиждат се и мерки за задържането на кадри в системата на здравеопазването и професионалната им реализация в определени райони на страната.

Решаването на проблема с недостига на медицински специалисти и тяхното неравномерно разпределение обаче ще отнеме години и то ако започне да се решава приоритетно сега. Докато строителните дейности и ремонти трябва да са приключили до средата на 2026 г., което поставя под въпрос доколко ефективна ще бъде инвестицията и дали реално ще изпълни заложените цели да подсигури работещи здравни кабинети в малки населени места, където сега липсва медицинска помощ.

Предишното ръководство на МЗ настояваше 70 млн. от проекта за амбулаториите да бъдат пренасочени за изграждането на нови 15 центъра за психично здраве в областните градове, където няма такива, но това искане не е било одобрено.

Аргументите да се иска промяната бяха, че няма кой да работи в амбулаториите в отдалечените места и средствата ще бъдат инвестирани неефективно. Бившият здравен министър Христо Хинков през февруари тази година съобщи, че е поискал прехвърлянето на 70 млн. лева за центрове за психично здраве, които да отпушат процеса по деинституционализация на психиатричната помощ и предоставянето на алтернативни услуги в общността.  

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини