От х:

Днес в x:

Наученото на Луната е само спирка по пътя до Марс

Директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти

„Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти. Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка, предава БНР.

 Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили?

Много пъти в рамките на едночасовата сесия с въпроси и отговори директорът на НАСА Бил Нелсън се обръщаше към младежите с „поколението „Артемида“. Събуждането от половинвековен сън американска програма на НАСА за връщане на Луната този път Бил Нелсън обясни с това, че всъщност наученото на Луната ще бъде само спирка по пътя до Марс. А стремежът е част от по-общия план хората да знаят повече за космоса.

„Връщаме се на Луната. Ние бяхме там преди 50 години. Връщаме се на Луната, за да научим това, което трябва да знаем и да развием новите технологии. За да можем с тях да отидем на Марс и отвъд. Вашето поколение ще пътува до Марс. В момента се случват толкова много неща. Имаме телескопа „Джеймс Уеб“, който търси светлина от образуването на първите галактики. С него виждаме т.нар. люпилни на галактики. 18 05 След James Webb скоро ще има още два телескопа. „Нанси Грейс Роман“ ще ни помогне идентифицираме екзопланети, които вероятно са обитаеми. Към 2040 г. ще изстреляме телескоп, с който ще търсим обитаем свят. В момента копаем на Марс с нашия марсоход „Пърсивиърънс“, за да търсим живот. Взехме проби и от астероида „Бену“. Пробите са на Земята. И всичко това е международен научен експеримент за всички нас. 15.27 Това е златната ера на изследването на космоса и вие всички ще бъдете част от нея. 16.30 И България има всички основания да има космическа икономика. Това ще помогне за създаването на работни места и ще подобри икономиката ви.

От година България е част от проекта „Артемида“. Знанията на около 32 нации са част от зараждащата се космическа икономика. Това припомни Бил Нелсън от НАСА. На фона на това, което други нации правят. Китай върна проби, събрани от тъмната страна на Луната. НАСА прояви интерес заради уникалността им. До степен, че започна преговори да заеме от Пекин лунните скали за изследване. Китай сглобява орбитална станция „Тянгун“, за да стигне до 2040-та до Луната. С Русия Китай има споразумение за изграждането на международна научна станция на Луната. Индия е готова да строи орбитална станция, която да приземи до 2040-а година астронавт на Луната. В София директорът на НАСА Бил Нелсън обясни, че въвличането на повече държави в програмата „Артемида“ , би понижило цената за изследванията.

Със сигурност щяхме да направим много, ако НАСА имаше бюджетът от преди 60 години. Тогава той беше 3 или 4% от федералния бюджет. Но тогава имаше поставен цел от Кенеди. Той каза, че ще отидем на Луната и ще се върнем безопасно до края на десетилетието на 60-те години. Той също така каза, че отиваме на Луната и правим други неща не защото е лесно, а защото е трудно. Но когато правиш трудни неща, това струва пари.

Днес НАСА е с по-малко от половин процента от федералния бюджет. И затова с малко се опитваме да правим повече. Затова имаме SpaceX и Boeing, които спечелиха договорите за изграждане на космически кораб. SpaceX Dragon и Boeing Starliner. Но SpaceX и Boeing поеха голяма част от разходите. Договори с фиксирана цена. Така че, ако те я превишат, не им се плаща повече от този лимит. Затова отиваме на Луната с търговски партньори и в случая с двамата победители в състезанието, SpaceX и Blue Origin. На практика те субсидират половината от разходите за построяването на спускаемия апарат за пътуване до Луната. На голямата ракета, която ни отведе до Луната при първия ни тестов полет, стоеше логото и на НАСА, и на Европейската космическа агенция. ЕКА отговарят за модула, който поддържаше капсулата „Орион“. И така нашите международни партньори също започват да поемат разходите. Япония ще направи роувъра за разходката на Луната. Това е херметизираната кола, в която да им е удобно на астронавтите. А не да се движат по повърхността, возейки се на „количка за голф“, облечени в скафандри. Това нещо само струва поне 5 милиарда долара. Това е цената, която японската космическа агенция ще поеме. Но ще бъде много продуктивно за нас."

И като астронавт, и като сенатор Бил Нелсън казва – няма сила, която да убеди американските сенатори, че разходите не трябва да се намалят, ако трябва да се прави „политическа сделка, за да се поеме нужния път“. Затова САЩ разчитат на международните партньори.

А на Русия? Въпросът към Бил Нелсън беше зададен заради войната в Украйна. НАСА доскоро разчиташе на руски ракети за полетите. Но от 22-ра насам нещата са променени. Но не чак толкова, както става ясно от думите на Бил Нелсън.

 „Русия нахлу в суверенна държава - Украйна. Повечето общи начинания на Съединените щати и Европа с Русия са прекратени, с изключение на нашата цивилна космическа програма. Има 15 държави, които са построили и разработили Международната космическа станция. Международната космическа станция е голяма колкото футболно игрище и е в орбита от 25 години. На борда й има руснаци, американци, европейци, японци. И всички тези нации са заедно. 29.57 Цивилната космическа програма е едно от уникалните начинания, което може да ни обедини вместо да ни разделя. Нещо към което ние земните хора имаме склонност. Освен ако не се случи нещо лудо, ще продължим с МКС. Не са само космонавтите и астронавтите на борда. Ние имаме съвместен контрол на мисията в Москва и съвместен контрол на мисията в Хюстън. Обучаваме руски космонавти да летят на SpaceX Dragon с нас. И те обучават нашите астронавти да летят с тях на „Съюз“. Така че винаги сме били с интегрирани екипажи. 31.20 И колкото и трудна да е ситуацията тук на Земята, поради нахлуването на Путин в Украйна, ние не сме допуснали нито един „удар“ между астронавти и космонавти, в Москва и Хюстън, в космоса, на космическата станция."

Директорът на НАСА Бил Нелсън е реалист, че дори и да натрупаме знания през мисиите на Луната, човечеството пак ще има нужда от 6 до осем месеца, за да стигне до Марс. И поне две години години, за да изчака благоприятните обстоятелства за бързо връщане от там.

 

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини